Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie bez powodu nazywa się je „chilijskim cudem natury". Zobacz gejzery El Tatio

13.12.2017 13:06

Ta niezwykła atrakcja, ukryta na skraju pustyni Atacama w Chile, to aż 80 aktywnych gejzerów. Podobno najpiękniej prezentują się tuż przed wschodem słońca. Przez kłęby pary wydobywającej się z wnętrza ziemi przechodzą wówczas promienie słoneczne i tworzą niesamowite refleksy świetle. Warto chociaż raz w życiu zobaczyć to miejsce.

Nie bez powodu nazywa się je „chilijskim cudem natury". Zobacz gejzery El Tatio fot. Flickr

Do tego niezwykłego cudu natury nie jest tak łatwo się dostać. Aby zdążyć na miejsce przed świtem, trzeba opuścić miasteczko San Pedro de Atacama najpóźniej o trzeciej rano. El Tatio znajduje się na wysokości 4300 m n.p.m. i jest uznawane za najwyżej położone pole gejzerów na świecie.

Gejzery El Tatio fot. Pixabay

Największa aktywność gejzerów ma miejsce na krótko przed wschodem słońca, kiedy w ciągu kilkudziesięciu minut temperatura powietrza wzrasta o około 10 st. Celsjusza. Ta gwałtowna zmiana powoduje wydobywanie się z wnętrza ziemi olbrzymich ilości pary oraz fontann wody strzelających na kilka metrów w górę. W niektórych kraterach ciśnienie wody jest tak duże, że wyczuwa się drżenie otaczającego je gruntu.

Właśnie rano można być świadkiem najpiękniejszego spektaklu. Przez kłęby pary wydobywającej się z gejzerów przechodzą promienie wschodzącego słońca i tworzą magiczne widowisko świetlne. W tak niezwykłej scenerii warto zażyć kąpieli w naturalnym basenie z wodą termalną.

Gejzery El Tatio fot. East News

Za oficjalną datę odkrycia El Tatio przyjmuje się rok 1918. Niedługo później podjęto próby pozyskania energii z gejzerów, które ostatecznie zakończyły się niepowodzeniem. Na przestrzeni ostatnich 10 lat gejzery stały się prawdziwą atrakcją turystyczną – chilijski cud natury odwiedza rocznie około 70 tys. turystów. 

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi