Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Niesamowity projekt w Gdańsku. Jedyny taki w Polsce

29.12.2017 10:04

Nowa inwestycja ma powstać na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. Projekt pochłonie prawie 22 mln zł i będzie obejmował podziemne planetarium. Instytucja otrzymała już dofinansowanie unijne, które pokryje 70 proc. kosztów całej inwestycji. 

Niesamowity projekt  w Gdańsku. Jedyny taki w Polsce fot. Mat. prasowe

Budowa nowego projektu rozpocznie się w połowie przyszłego roku i potrwa do 2020 roku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało już na ten cel dotację w wysokości ponad 15 mln zł.

Unikatowa inwestycja

Gdańskie planetarium ma być jedynym tego typu obiektem w Polsce znajdującym się w całości… pod ziemią. Trzykondygnacyjna inwestycja powstanie we wnętrzu istniejącego wału ziemnego, położonego pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką.

„Powstające planetarium będzie jedynym tego typu miejscem w Gdańsku i na pewno wielką atrakcją. Konsekwentnie dążymy do rozbudowy systemu fortów Centrum Hewelianum (…) Jednocześnie dążymy do tego, żeby połączyć istniejące historyczne budynki, miejsca wystawowe i sale edukacyjne w spójny kompleks” – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Sale edukacyjne i historyczny mur

We wnętrzu podziemnego planetarium zostaną stworzone m.in. strefa wystawiennicza, wielofunkcyjne sale edukacyjne oraz ogromna sala projekcyjna w kształcie sfery z 74 miejscami siedzącymi. W ramach inwestycji władze Centrum Hewelianum planują również odtworzyć liczący kilkadziesiąt metrów fragment tzw. muru Carnota, który otaczał niegdyś fort rozciągający się na Górze Gradowej.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń