Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Niezwykła atrakcja w Rzymie znowu otwarta. Udostępniono ją ponownie po 70 latach

15.04.2019 12:31

Słynny Dom Nerona w Rzymie był dostępny dla odwiedzających 70 lat temu. Przez ostatnią dekadę prowadzono liczne prace konserwatorskie, które pozwoliły na ponowne udostępnienie tego miejsca dla turystów.

Dom Nerona w Rzymie fot. Shutterstock

Dom Nerona położony jest na Palatynie - jednym z siedmiu wzgórz Rzymu, według tradycji uważanym za miejsce najstarszej osady rzymskiej. To tutaj, zgodnie z legendą, w grocie Lupercal miała wilczyca karmić Romulusa i Remusa. Długo wyczekiwana atrakcja jest znowu otwarta dla turystów.

Dom Nerona w Rzymie dostępny dla turystów

Domus Transitoria powstał między 60 a 64 rokiem n.e. w Rzymie z inicjatywy cesarza Nerona, którego marzeniem było połączenie dwóch wzgórz – Palatynu z Eskwilinem. Słynny "Dom" był pierwszym pałacem rzymskiego władcy. Mimo wielkiego pożaru Rzymu z 64 roku, który zniszczył także tę budowlę, do naszych czasów przetrwały pozostałości fresków przedstawiających sceny z dzieł Homera, wyjątkowa fontanna oraz innowacyjne w swojej formie pomieszczenie odpoczynku Nerona otoczone 12 kolumnami.

Domus Aurea - Rzym fot. Flickr

Podczas prac archeologicznych natrafiono także na fragmenty marmurów w chodnikach oraz na ścianach. Uznaje się, że był to pierwszy przypadek, gdy wykorzystano prawdziwy marmur pochodzący spoza półwyspu Apenińskiego.

Domus Aurea fot. Flickr

Aby zwiedzić Palatyn, wystarczy kupić wspólny bilet na zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum oraz Palatynu. Cena biletu normalnego wynosi 12 euro, biletu ulgowego – 7,5 euro, dzieci i młodzież do 17 roku życia wchodzą za darmo.  

Przeczytaj także:

• Słynne ruiny w Rzymie zostaną otwarte dla turystów. To tam zamordowano J. Cezara

• Rzym. Magia Włoch [Relacja z podróży]

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi