Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Niezwykłe zjawisko w Tatrach. Internauci zachwyceni widmem Brockenu [ZDJĘCIA]

20.09.2018 11:29

Warunki, które panują w Tatrach w ostatnich dniach, sprzyjają obserwacji niezwykłego, a zarazem niepokojącego zjawiska - widma Brockenu. Internauci dzielą się w mediach społecznościowych zdjęciami ze słynnym zjawiskiem.

Widmo Brockenu fot. Wikipedia/Creative Commons

Zobaczyć swój cień w tęczowej obwódce? Dla niektórych to niesamowita atrakcja, dla innych… niepojące zjawisko. W ostatnich dniach w Tatrach panują bardzo dobre warunki, żeby uwiecznić na zdjęciach widmo Brockenu, zwane również mamidłem górskim. Wielu użytkowników Facebooka pochwaliło się w sieci niesamowitymi fotografiami z Tatr.  

Widmo Brockenu: niezwykłe i niepokojące zjawisko

Zjawisko to można zaobserwować w wyższych partiach gór, w momencie, gdy znajdujemy się na linii pomiędzy słońcem a mgłą. W takich warunkach, ustawiając się plecami do słońca, na powierzchni chmur możemy dostrzec swój cień. Przy odrobinie szczęścia, jest on otoczony tęczową aureolą, tzw. "glorią". Widmo Brockenu nie zawsze musi bowiem charakteryzować się tęczową obwódką. Pojawia się ona wówczas, gdy dochodzi do załamania promieni słonecznych na kroplach wody, z których się one składają.

Widmo Brockenu jest różnie interpretowane. Według Jana Alfreda Szczepańskiego, pisarza i jednego z czołowych taterników, zobaczenie górskiego mamidła zwiastuje śmierć. Z kolei trzykrotne ujrzenie widma Brockenu odczynia zły urok i sprawia, że możemy już zawsze czuć się bezpiecznie w górach. Nazwa zjawiska wywodzi się od nazwy Brocken - najwyższego szczytu gór Harz w środkowych Niemczech.

Ciekawym wydaje się fakt, że to nietypowe zjawisko optyczne można zaobserwować nie tylko w górach. Zdarza się to również niekiedy osobom podróżującym samolotem.

Przeczytaj także:

Zorza polarna w Polsce? Niesamowite zdjęcia zachwyciły internautów

• "Deszcz meteorów" widziany z Kasprowego Wierchu. Niesamowite wideo i zdjęcia

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń