Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nowa Zelandia wprowadza opłatę wjazdową dla turystów. Od jesieni podróż będzie droższa

16.05.2019 09:24

Od października bieżącego roku Nowa Zelandia będzie wymagać od chcących odwiedzić ją turystów swego rodzaju opłaty wjazdowej - poinformowały w czwartek tamtejsze władze. Wpływy z tej opłaty mają zostać przeznaczone na ochronę dziedzictwa narodowego oraz środowiska.

Nowa Zelandia fot. Shutterstock

Nowa Zelandia przeżywa w ostatnich latach prawdziwe oblężenie turystów. Właśnie dlatego władze tego kraju podjęły decyzję o wprowadzeniu opłaty dla przyjezdnych z zagranicy. 

Nowa Zelandia: opłata wjazdowa dla turystów

Wprowadzone przez władze kraju opłata ma wynosić 35 dolarów nowozelandzkich (ok. 20 euro), a przyszłe wpływy z niej są przez rząd szacowane w przeliczeniu na ok. 47 mln euro rocznie.

Liczącą niespełna 5 mln mieszkańców Nową Zelandię w zeszłym roku odwiedziło 3,8 mln zagranicznych turystów. Oczekuje się, że najpóźniej do 2025 roku liczba odwiedzających kraj osób przekroczy granicę 5 mln rocznie. Prognozy te wywołały w ostatnim czasie obawy, że krajowa infrastruktura nie podoła takiemu napływowi.

Jak podano na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, obywatele RP przyjeżdżający na okres nie dłuższy niż 3 miesiące do Nowej Zelandii korzystać mogą z ruchu bezwizowego, który obejmuje: pobyt turystyczny, wizytę u rodziny i znajomych, naukę (jeden kurs trwający do trzech miesięcy), pobyt w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, niezarobkowe uczestnictwo w imprezach sportowych lub kulturalnych, przyjazd w celu leczenia (udokumentowany opłaceniem świadczenia medycznego). Ruch bezwizowy nie dotyczy przyjazdów w celu podjęcia pracy, studiów wyższych i na pobyt stały.

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC

Oceń