Nowa Zelandia wprowadza podatek dla turystów. Podróż do tego kraju będzie droższa

18.06.2018 09:33

Rząd Nowej Zelandii poinformował o planach nałożenia specjalnego podatku na zagranicznych turystów. Pieniądze z tego źródła miałyby zostać przeznaczone m.in. na budowę i utrzymanie infrastruktury w kraju.

Nowa Zelandia fot. Pixabay

Nowa Zelandia przeżywa w ostatnich latach prawdziwe oblężenie turystów. Właśnie dlatego władze tego kraju podjęły decyzję o wprowadzeniu opłaty dla przyjezdnych z zagranicy. 

25 dolarów podatku dla zagranicznych turystów

Nowy podatek miałaby wejść w życie w połowie 2019 roku. Wpływy z tytułu tego podatku mają wynieść 40-55 mln dolarów rocznie, a całość tej kwoty zostanie przeznaczona na ochronę środowiska i infrastrukturę kraju.

- Jest uczciwe, żeby turyści mieli swój wkład w budowę infrastruktury, której potrzebują i lepszą ochronę przyrody, którą podziwiają - wyjaśnił minister turystyki, Kelvin Davis.

Podatek ma być inkasowany podczas ubiegania się o wizę. Z nowych opłat zostaną zwolnieni Australijczycy i obywatele krajów tworzących Forum Wysp Pacyfiku.

Nowa Zelandia przeżywa boom turystyczny

Jak podaje "Rzeczpospolita", rekordowa liczba turystów od 2015 roku przyniosła duże zyski nowozelandzkiej gospodarce, ale jednocześnie odbiło się to negatywnie na stanie infrastruktury w wielu częściach kraju. Co więcej, sami mieszkańcy skarżą się na tłumy gości i góry śmieci, jakie pozostawiają.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba turystów odwiedzających liczącą zaledwie 4,5 miliona mieszkańców Nową Zelandię zwiększyła się o około 30 procent, do 3,8 miliona rocznie. 

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń