Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Odbudują symbol Malty? Powstał niezwykły projekt Lazurowego Okna

09.01.2019 10:40

Azure Window, słynny most skalny u wybrzeży Gozo, może zostać zastąpiony "Sercem Malty". Stalowa, 5-poziomowa konstrukcja ma być odwzorowaniem pocztówkowego symbolu Malty. 

Lazurowe Okno - Gozo fot. Shutterstock

Azure Window, tzw. Lazurowe Okno, przez lata było jedną z najpopularniejszych atrakcji Malty. Naturalnie stworzony przez fale wapienny most był najchętniej fotografowanym miejscem w kraju. Niestety w 2017 roku ta imponująca formacja, stale poddawana niszczeniu przez wodę morską, zawaliła się. Sceneria, którą tworzyła skała, była często wykorzystywana jako plan filmowy, np. w serialu "Gra o tron". 

Azure Window znów pojawi się na Malcie?

Jak podaje Fly4free.pl, w ostatnim czasie pojawił się pomysł na nowe zagospodarowanie przestrzeni, na której niegdyś wznosiło się słynne Lazurowe Okno.  To "Serce Malty" – centrum kulturalno-muzealne budowane w zatoce Dwejra. Projekt przygotował rosyjski architekt Svetozar Andriejew.

Lazurowe Okno ze stali - projekt fot. YouTube/screen

Budynek ma mieć pięć poziomów i ma być wykonany z odbijającej światło stali. Wewnątrz, według wstępnego projektu, ma się znaleźć ponad 5 tys. m2 powierzchni wystawowej. Według architekta nowa, stalowa atrakcja mógłba z powrotem ożywić turystycznie tę część wybrzeża Gozo.

Projekt został przedstawiony rządowi Malty i wstępnie zebrał bardzo pochlebne recenzje, ale nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja na ten temat.

Przeczytaj także:

• We Włoszech powstał najwyższy wiszący most w Europie. Atrakcja tylko dla odważnych

• Valletta – europejskie miasto-muzeum 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń