Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ogromne zagrożenie dla oceanów. Ponad 60 mln niedopałków papierosów na plażach

05.10.2018 11:44

Ekolodzy już od dłuższego czasu alarmują o zwiększającym się zanieczyszczeniu wód oceanów. Ogromny wpływ na to ma lekkomyślne zachowanie człowieka. Zgodnie z wynikami raportu, opublikowanego przez amerykańską stację telewizyjną, dużym zagrożeniem dla środowiska są... niedopałki papierosów.

Ogromne zagrożenie dla oceanów. Ponad 60 mln niedopałków papierosów na plażach fot. VOISIN/PHANIE/East News

Materiał został przygotowany przez amerykańską stację NBC News i zawiera dane zgromadzone w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wyniki raportu są alarmujące.

Turyści pozostawiają ogromne ilości niedopałków

Jak wynika z badań,  od 1986 roku ze wszystkich przedmiotów zalegających na plażach, największą część z nich stanowiły niedopałki papierosów. W ciągu 32 lat znaleziono ich aż 60 milionów. W tym przypadku główne zagrożenie dla środowiska stanowi octan celulozy wchodzący w skład filtrów do papierosów. Składnik ten może rozkładać się nawet przez ponad 10 lat.

Organizacje pozarządowe od wielu lat prowadzą kampanie informacyjne, które mają na celu uświadamianie palaczy o szkodliwości płynącej z wyrzucania niedopałków w niewłaściwych miejscach. Jednak zachęcanie ludzi do zostawiania niedopałków w popielniczkach lub koszach na śmieci nie przyniosło efektu. Z każdym rokiem problem zanieczyszczeń wzrasta...

Właśnie dlatego w Stanach Zjednoczonych ruszyły prace nad nowymi regulacjami prawnymi, które mają wprowadzić zakaz produkcji szkodliwych filtrów lub wzrost kosztów opakowań na papierosy, by w ten sposób pokryć koszty oczyszczania plaż. Czy takie działanie przyniesie pożądane efekty? To z pewnością pokażą kolejne raporty dotyczące zanieczyszczeń na plażach. 

Przeczytaj także:

• Fale niosą tony śmieci. Dramatyczna sytuacja na Karaibach [WIDEO]

• Zanurkował w wodach Bali i zobaczył... "morze śmieci"! 

Źródło: wprost.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń