Ogromne zagrożenie dla oceanów. Ponad 60 mln niedopałków papierosów na plażach

05.10.2018 11:44

Ekolodzy już od dłuższego czasu alarmują o zwiększającym się zanieczyszczeniu wód oceanów. Ogromny wpływ na to ma lekkomyślne zachowanie człowieka. Zgodnie z wynikami raportu, opublikowanego przez amerykańską stację telewizyjną, dużym zagrożeniem dla środowiska są... niedopałki papierosów.

Ogromne zagrożenie dla oceanów. Ponad 60 mln niedopałków papierosów na plażach fot. VOISIN/PHANIE/East News

Materiał został przygotowany przez amerykańską stację NBC News i zawiera dane zgromadzone w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wyniki raportu są alarmujące.

Turyści pozostawiają ogromne ilości niedopałków

Jak wynika z badań,  od 1986 roku ze wszystkich przedmiotów zalegających na plażach, największą część z nich stanowiły niedopałki papierosów. W ciągu 32 lat znaleziono ich aż 60 milionów. W tym przypadku główne zagrożenie dla środowiska stanowi octan celulozy wchodzący w skład filtrów do papierosów. Składnik ten może rozkładać się nawet przez ponad 10 lat.

Organizacje pozarządowe od wielu lat prowadzą kampanie informacyjne, które mają na celu uświadamianie palaczy o szkodliwości płynącej z wyrzucania niedopałków w niewłaściwych miejscach. Jednak zachęcanie ludzi do zostawiania niedopałków w popielniczkach lub koszach na śmieci nie przyniosło efektu. Z każdym rokiem problem zanieczyszczeń wzrasta...

Właśnie dlatego w Stanach Zjednoczonych ruszyły prace nad nowymi regulacjami prawnymi, które mają wprowadzić zakaz produkcji szkodliwych filtrów lub wzrost kosztów opakowań na papierosy, by w ten sposób pokryć koszty oczyszczania plaż. Czy takie działanie przyniesie pożądane efekty? To z pewnością pokażą kolejne raporty dotyczące zanieczyszczeń na plażach. 

Przeczytaj także:

• Fale niosą tony śmieci. Dramatyczna sytuacja na Karaibach [WIDEO]

• Zanurkował w wodach Bali i zobaczył... "morze śmieci"! 

Źródło: wprost.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń