Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

PKP chce wprowadzić "opłatę dworcową". Bilety będą droższe

28.05.2018 10:45

PKP rozważa wprowadzenie tzw. opłaty dworcowej. Choć ma być w założeniu pobierana bezpośrednio od przewoźników, to eksperci uważają, że wpłynie ona na ceny biletów i dotnie samych pasażerów. 

Dworzec kolejowy fot. Shutterstock

Jak donosi serwis tvn24.pl, Polskie Koleje Państwowe już prowadzą w tej sprawie negocjacje z przewoźnikami. PKP tłumaczy, że zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym z grudnia 2016 r. może pobierać opłaty od przewoźników za dostęp do infrastruktury, tj.: hole, poczekalnie czy ciągi komunikacyjne. Na razie wiadomo, ile wyniesie ta opłata.

PKP: opłata dworcowa może wpłynąć na ceny biletów

Zdaniem PKP taka opłata pozwoli na częściowe pokrycie kosztów związanych z udostępnianiem dworców pasażerom, a także zwiększenie jakości usług dostarczanych przez spółkę. 

Eksperci nie podchodzą jednak to tego pomysłu zbyt entuzjastycznie. Uważają, że taka zmiana może dotknąć samych pasażerów, przez podwyższenie cen biletów, a także prawdopodobne anulowanie niektórych, nieopłacalnych połączeń kolejowych. 

"

- Jeżeli pojawi się jakaś opłata, to w jakiś sposób za nią zapłacimy. Jeżeli nie zapłacimy na bilecie, to zapłaci to za nas ktoś, kto dotuje kolej, czyli zapłacimy w podatkach - powiedział w tvn24bis.pl Jakub Majewski, ekspert rynku kolejowego i prezes Fundacji ProKolej. "

Sami przewoźnicy ostrzegają, ze opłata dworcowa może być wysoka i jest uzależniona od kilku czynników, m.in. jakości dworca, klasy pociągu czy liczby przystanków na trasie.

"

- Płacimy już za najem powierzchni na dworcach pod kasy, biura obsługi klienta i inne nasze pomieszczenia. Teraz chce się nas zmusić do płacenia za hole, korytarze, kaplice, trawniki – mówi Bogusław Godlewski rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. "

Godlewski dodał również, że wprowadzenie opłaty dworcowej z pewnością będzie miało wpływ na ceny biletów oraz na liczbę połączeń.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

PKP Intercity otwiera nowe połączenia w całym kraju

• Koniec tanich biletów? W Szwecji wprowadzono nowy podatek lotniczy

Źródło: tvn24.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi