Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pierwszy kraj na świecie zakazuje kremów do opalania. Władze chcą chronić rafę

03.01.2020 11:08

Władze wyspiarskiego kraju Palau wprowadziły zakaz stosowania kremów do opalania, w których występują określone substancje. W ten sposób chcą chronić rafy koralowe i życie morskie.

Palau fot. Shutterstock

Zakaz używania i sprzedawania toksycznych kremów do opalania obowiązuje od 1 stycznia. Musimy żyć w zgodzie ze środowiskiem, ponieważ środowisko jest źródłem życia –  skomentował prezydent Palau, Tommy Remengesau.

Palau zakazuje toksycznych kremów do opalania

Na terenie Palau nie będzie można używać kremów, które zawierają jedną z 10 substancji często stosowanych w tego typu produktach. Na liście znajdują się między innymi takie składniki jak octinoxate i oksybenzon, który pochłania ultrafioletowe światło. Zabronione będzie też sprzedawanie kremów, które zawierają wskazane substancje.

Tommy Remengesau w rozmowie z agencją AFP powiedział, że toksyczne chemikalia z kremów odnaleziono na wielu kluczowych dla zwierząt Palau obszarach oraz w ich organizmach. Kiedy nauka mówi nam, że jakaś praktyka jest szkodliwa dla rafy koralowej, populacji ryb lub dla samego oceanu, nasi mieszkańcy i goście nie przejdą koło tego obojętnie - wyjaśnił. 

Laguna na skalistych wyspach Palau jest wpisana na listę UNESCO. Kraj, położony na Oceanie Spokojnym, liczy około 20 tys. mieszkańców rozrzuconych na setkach wysp i wysepek.

Zagłosuj

Używasz na plaży kremów do opalania?

Hawaje chcą chronić rafę koralową

Wprowadzenie podobnego zakazu ogłosiły również Hawaje - nowe przepisy mają wejść w życie od 2021 roku. Niektóre kremy do opalania mają zostać zakazane również na Wyspach Dziewiczych USA oraz na położonej na Morzu Karaibskim i należącej do Holandii wyspie Bonaire.

Według czasopisma „Archives of Environmental Contamination and Toxicology” każdego roku do raf koralowych na całym świecie przenika około 14 ton substancji przeciwsłonecznych. 

ZOBACZ TAKŻE:

•  Chcesz zobaczyć rafy koralowe? Nie bierz ze sobą kremu przeciwsłonecznego!

•  Wielka Rafa Koralowa zagrożona całkowitym wymarciem. Naukowcy alarmują

Źródło: tvn24.pl, national-geographic.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń