Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pies dostał odszkodowanie za odwołany lot. Pierwszy taki przypadek w historii lotnictwa

11.02.2020 12:56

Po raz pierwszy w historii lotnictwa odszkodowanie za odwołany lot otrzymało... zwierzę. Właściciel psa Jacka postanowił wykorzystać lukę w prawie unijnym i złożył wniosek o rekompensatę dla siebie i swojego pupila. Reklamacja za odwołany rejs została rozpatrzona pozytywnie.

Pies w podróży fot. Shutterstock

W przypadku opóźnienia lotu powyżej trzech godzin lub całkowitego odwołania rejsu pasażerowie mają prawo do odszkodowania na określonych warunkach zgodnie z prawem unijnym. Nie jest jednak zaznaczone, że pasażerem musi być człowiek. Właśnie tę lukę postanowił wykorzystać mężczyzna, który miał zaplanowaną podróż samolotem ze swoim psem. 

Pies dostanie ponad 1000 zł odszkodowania 

Mężczyzna miał polecieć ze swoim pupilem, Jackiem, z Palermo do Lampedusy na pokładzie samolotu duńskiej linii czarterowej Danish Air Transport. Pies miał wykupiony bilet na podróż w kabinie - cena za lot wynosiła 27 euro. Niestety, przewoźnik odwołał rejs, podając za powód usterki techniczne. W związku z tym pasażerom należało się odszkodowanie. Kwestię tę reguluje unijne rozporządzenie - EU 261. Zgodnie z nim pasażerem jest posiadacz biletu lub innego dokumentu uprawniającego do podróży. Pies Jack spełniał więc ten wymóg, a jego właściciel postanowił to wykorzystać. 

ZOBACZ TAKŻE: Nietypowy pasażer samolotu. Na gapę przyleciał z Lublina do Warszawy

Właściciele psa przygotowali wniosek o rekompensatę od duńskiej linii lotniczej. Wypełnili niezbędne formularze i podpisali się za swojego pupila, jako jego pełnomocnicy. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i przewoźnik zobowiązał się wypłacić pasażerom (w tym również psu) po 250 euro, czyli ponad tysiąc złotych.

Okazuje się, że to pierwszy taki przypadek w historii. Pojawiły się nawet głosy, że to zdarzenie przyczyni się do zmiany obowiązujących obecnie przepisów.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Na pokład maszyny wsiadł koń. Pasażerowie samolotu byli w szoku

•  Pasażer podmienił kota przed wejściem na pokład. Jego zwierzę było "za grube"

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń