Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Piloci samolotów zbyt często są nietrzeźwi? Kolejna linia zaostrza przepisy

23.11.2018 12:20

Zaledwie kilkanaście dni temu pilot Japan Airlines został aresztowany w Londynie po tym, jak stawił się w pracy pod wpływem alkoholu. W efekcie japońskie linie lotnicze podjęły decyzję o zmianie zasad związanych ze spożyciem alkoholu. Wcześniej reorganizację wewnętrznych przepisów przeprowadził m.in. LOT.

Piloci fot. Pixabay

Ta historia obiegła w szybkim tempie media na całym świecie. 42-letni pilot Japan Airlines zjawił się na lotnisku Heathrow z prawie dwoma promilami alkoholu we krwi. To oznacza, że ponad 9-krotnie przekroczył dopuszczalny w Wielkiej Brytanii limit dla pilotów statków powietrznych.

Okazuje się jednak, że to nie pierwszy taki przypadek w historii lotów japońskiej linii lotniczej. Jak wskazuje rzecznik prasowy firmy, od sierpnia 2017 roku miało miejsce 19 przypadków, w których piloci linii Japan Airlines naruszali wewnętrzne przepisy tego przewoźnika dotyczące spożycia alkoholu w trakcie pracy.

– Firma poważnie traktuje to naruszenie, ponieważ bezpieczeństwo pozostaje naszym najwyższym priorytetem i szczerze przeprasza wszystkich, których dotknęły działania pracownika – oświadczył rzecznik Japan Airlines.

Dodatkowe mechanizmy kontroli trzeźwości u pilotów

W odpowiedzi na serię alkoholowych incydentów firma musiała podjąć konkretne działania. Przewoźnik zapowiedział wprowadzenie dodatkowych mechanizmów kontroli trzeźwości. Będą to między innymi nowy system analizy stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu oraz kary pieniężne dla członków załogi naruszających alkoholowe przepisy. Od teraz pilotów będą sprawdzać pracownicy lotniska, a nie jak dokąd inni piloci.

Co więcej, zostanie również wprowadzony dla pilotów zakaz spożywania alkoholu na 24 godziny przed wylotem z Japonii. Powyższe mechanizmy funkcjonują m.in. na londyńskim lotnisku Heathrow i niektórych japońskich lotniskach. W innych liniach stosuję się zwykle zasadę od 8 do 12 godzin.

W sierpniu przepisy dot. picia alkoholu zaostrzył także LOT. Zamiast wyrywkowego sprawdzania niektórych pracowników, wszyscy piloci będą nadzorowani obowiązkowo. Po przyjściu do pracy muszą poddać się badaniu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.
– To jest praktyka stosowana w liniach lotniczych na całym świecie. Poza tym nie ma żadnego uzasadnienia dla wyrywkowej kontroli trzeźwości – tłumaczył wtedy Rafał Milczarski, prezes PLL LOT. – Budzi to animozje wśród pracowników. Wprowadzenie pełnej kontroli jest też pozytywną informacją dla pasażerów, bo pokazuje, że na pokładach LOT-u naprawdę można czuć się bezpiecznie – dodał.

Źródło: fly4free.pl, tvn24bis.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń