Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pilot zasnął za sterami samolotu. Obudził się 80 km za lotniskiem

26.06.2019 09:51

Pilot niewielkiego samolotu, który miał planowo wylądować na King Island w Australii, zasnął za sterami. Kiedy się obudził, maszyna znajdowała się 80 km za portem lotniczym. Choć w czasie lotu autopilot był włączony, sytuacja ta mogła się zakończyć tragicznie.

Samolot Piper PA-31 fot. Shutterstock

Pilot samolotu Piper PA-31, należącego do linii Vortex Air, leciał z Davenport w Tasmanii na King Island w cieśninie Bassa w Australii. W pewnym momencie mężczyzna zasnął za sterami - tak podała agencja Australian Transport Safety Bureau. Choć do zdarzenia doszło na początku listopada, dopiero teraz agencja ujawniła raport w tej sprawie. 

Pilot obudził się 80 km za lotniskiem

Po tym, jak pilot zasnął za sterami, kontrola ruchu lotniczego próbowała się z nim wielokrotnie skontaktować. Kiedy ten się ocknął, zobaczył, że maszyna znajduje się blisko 80 kilometrów za lotniskiem. Ostatecznie samolot szczęśliwie wylądował na King Island w Australii. Choć pilot był jedyną osobą na pokładzie i miał włączonego autopilota, sytuacja mogła mieć tragiczny finał.

O zdarzeniu zrobiło się głośno około pół roku po incydencie - kiedy agencja ujawniła raport w tej sprawie. Z podanych informacji wynika, że pilot był bardzo zmęczony, ponieważ nie spał 24 godzin.  Autorzy raportu zasugerowali, aby na przyszłość przed lotami nocnymi piloci w taki sposób układali sobie plany, aby mieć pewność, że są w pełni sił i nie narażą pasażerów na niebezpieczeństwo.

Źródło: wprost.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń