Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Planujesz wyjazd do Grecji? MSZ wydało ostrzeżenie dla podróżujących

24.07.2018 11:44

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oficjalny komunikat zalecający szczególną ostrożność w czasie podróży w okolice Koryntu i Aten. Osoby, które planują wyjazd do Grecji, powinny na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez Ambasadę RP w Atenach.

Ateny fot. Pixabay

Na skutek pożarów lasów szalejących na wschód i na zachód od Aten, w Grecji ogłoszono stan wyjątkowy. MSZ zaleca szczególną ostrożność podczas podróży do tej części Grecji. 

Ostrzeżenie dla podróżujących do Grecji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oficjalne ostrzeżenie przed podróżami w okolice Koryntu i Aten. Jak czytamy na w komunikacie MSZ:

"

"Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach informuje, o groźnych pożarach występujących obecnie w okolicach Aten i Koryntu (także w nadmorskich miejscowościach turystycznych, w których przebywają polscy turyści). Ze względu na silne wiatry sytuacja ulega zmianie. W związku z powyższym, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności oraz śledzenie informacji przekazywanych przez lokalne służby porządkowe. W razie wystąpienia zagrożenia należy bezwzględnie stosować się do poleceń miejscowych służb porządkowych". "

Osoby, które planują wyjazd w okolice Koryntu lub Aten, powinny na bieżąco śledzić stronę internetowej Ambasady RP w Atenach, profil Twitter: @PLinGreece oraz strony Emergency Management Service Komisji Europejskiej.

Grecja w ogniu: wśród ofiar polscy turyści

Z powodu pożarów występujących w okolicach Aten zginęło co najmniej 50 osób, a około 156 zostało rannych. Większość ofiar śmiertelnych to ludzie, którzy z powodu pożarów zostali uwięzieni w swoich domach lub samochodach, a pozostali utonęli w morzu, uciekając przed płomieniami. 

Ponad 700 osób, które utknęły na plażach i skalistych odcinkach wybrzeża, zostało uratowanych przez rybaków, grecką straż przybrzeżną oraz innych urlopowiczów na pontonach. Wśród ofiar śmiertelnych są polscy turyści - matka z dzieckiem. Do tragedii doszło prawdopodobnie podczas ewakuacji hotelu, w którym byli zakwaterowani Polacy. 

Wakacje w Grecji kontynentalnej nie są obecnie zalecane. Lepszym wyborem są wyspy greckie, gdzie jest bezpieczniej.

Przeczytaj także: Wśród ofiar pożaru w Grecji są Polacy. Zginęła matka z dzieckiem

Źródło: ateny.msz.gov.pl

___

RadioZEt.pl/NC

Oceń