Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Plaże w Chorwacji toną w śmieciach. Sieć obiegły zdjęcia zanieczyszczonego wybrzeża

08.05.2018 10:44

Sieć obiegły zdjęcia z popularnych wśród turystów plaż na chorwackiej wyspie Vis. Lina brzegowa, jeszcze przed startem sprzedaży, zanieczyszczona jest licznymi odpadami przypływającymi z morza. Władze obwiniają za tę sytuację południowych sąsiadów, przede wszystkim Albanię i Czarnogórę. 

Plaże w Chorwacji toną w śmieciach. Sieć obiegły zdjęcia zanieczyszczonego wybrzeża fot. Facebook/Robert Pasicko

Zdjęcia zanieczyszczonej różnymi odpadkami linii brzegowej wyspy Vis w Chorwacji umieścił na swoim profilu na Facebooku jeden z internetów. Na fotografiach można zobaczyć trzy znane kąpieliska: Zaglav, Milna oraz słynną plażę Stiniva, która w 2016 roku została wyróżniona jako najpiękniejsza w Europie. 

Plaże w Chorwacji pełne plastiku, igieł i zużytego sprzętu medycznego

Fotografie przedstawiają niepokojący stan wybrzeża wyspy Vis. Na jednym ze zdjęć widać kilkadziesiąt plastikowych worków wypełnionych zebranymi przez mieszkańców odpadami.

Dlaczego na wybrzeżu pojawiło się tak dużo śmieci? Jak podają chorwackie media, winę ponoszą sąsiedzi z Czarnogóry iAlbanii, którzy wyrzucają odpady do morza, te zaś dobijają do brzegu wyspy. Problem staje się bardzo poważny, bo śmieci trafiają również na inne chorwackie plaże, m.in. na półwyspie Peljesac, w okolicach Dubrownika.

Władze Chorwacji chcą chronić linię brzegową

W połowie marca Chorwacja podpisała umowę z Albanią w sprawie współpracy dotyczącej ochrony linii brzegowej. Może to być jednak rozwiązanie tymczasowe, ponieważ sytuacja w Albanii jest naprawdę trudna. Śmieci, plastikowe butelki są masowo wyrzucane do rzek, którymi potem trafiają do Adriatyku.

Na ten moment odpady na wyspie Vis zbierają sami mieszkańcy. Władzom zależy, aby zapewnić czystość na plażach przed startem sezonu letniego i przyjazdu tłumu turystów.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ: 

• Jedna z najpiękniejszych wysp na Filipinach zostanie zamknięta. Władze podjęły ostateczną decyzję

• Zanurkował w wodach Bali i zobaczył... "morze śmieci"! Przerażający obraz rajskiej wyspy

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi