Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polacy coraz chętniej spędzają święta na plaży. Dokąd jeździmy najczęściej i za ile?

30.11.2018 12:33

W tym roku Polacy wykupili około 86 procent więcej rezerwacji na świąteczne wyjazdy za granicę niż w roku ubiegłym. Trend spędzenia Bożego Narodzenia na plaży staję się coraz popularniejszy, pomimo tego, że ceny w porównaniu z 2017 rokiem wcale nie są niższe. 

Święta na plaży fot. Shutterstock

Zestawienie dotyczące tegorocznych wyjazdów w okresie Świąt Bożego Narodzenia przygotował portal wakacje.pl. Warto podkreślić na początku, że nie chodzi tu o wyjazdy w celu odwiedzenia rodziny przebywającej za granicą, ale wycieczkę z biurem podróży, wykupioną dla odpoczynku w "czystej" jego postaci. 

Tam można najtaniej spędzić święta

Statystyki już teraz robią wrażenie, choć trzeba pamiętać, że wielu ludzi zdecyduje się na wykupienie takich wycieczek na ostatnią chwilę - tzw. Last Minute. Co pokazuje zestawienie portalu wakacje.pl? Według prognoz najtańsze tegoroczne kierunki w opcji last minute to Turcja, Egipt, Cypr i Malta. Choinkę na palmy i barszcz na drinki najchętniej zamieniają mieszkańcy z województwa mazowieckiego i śląskiego - aż 35 proc. wszystkich rezerwacji pochodziło z tych regionów. Trzecie miejsce zajęli mieszkańcy województwa pomorskiego.

Ile wydajemy za święta za granicą? Koszt bożonarodzeniowego wyjazdu z biurem podróży wynosi średnio 3322 zł/osobę. Najwięcej wydają mieszkańcy województwa mazowieckiego – 3982 zł, warmińsko-mazurskiego – 3945 zł oraz łódzkiego – 3866 zł. Jak wynika z zestawienia, najoszczędniejsi są mieszkańcy opolskiego – średnio 2415 zł na osobę, pomorskiego – 2565 zł i lubelskiego 2625 zł.

- Na te stosunkowo wysokie średnie wpływ mają coraz popularniejsze kierunki egzotyczne, dla których przeciętna cena rezerwacji w skali kraju kształtowała się na poziomie ok. 16,5 tys. złotych (przeciętna rezerwacja na Dominikanę wiązała się z kosztem 20 tys. zł za całą rezerwację – podano w raporcie wakacje.pl.

Gdzie najchętniej spędzamy "święta pod palmą"?

Wciąż największą popularnością w okresie świątecznym cieszy się Egipt, Turcja oraz Hiszpania. Wśród Polaków króluje Hurghada, jest najczęściej wybieranym kurortem w dziewięciu województwach. Mieszkańcy woj. podkarpackiego jako jedyni wybrali przede wszystkim Fuerteventurę, a lubelskiego Maltę. Ciekawy wynik dotyczy świętokrzyskiego - tam najpopularniejszym kierunkiem jest… Dominikana.

Pośród egzotycznych kierunków króluje Dominikana i Kenia, ale pojawia się także Oman, Zanzibar i Madagaskar.

Kto najczęściej dokonuje świątecznych rezerwacji? W raporcie królują pary– aż 58 proc., rodziny z dziećmi stanowią 34 proc., a pojedyncze osoby zaledwie 6 procent. Większość z nich to osoby pomiędzy 36 a 45 rokiem życia (31,4 proc.). 

Dużym zainteresowaniem cieszą się także wyjazdy w okresie po świętach, czyli te, które obejmują również sylwestra. Z biurem podróży Polacy najchętniej witają Nowy Rok w Egipcie (26 proc.), Turcji (12 proc.) i  Hiszpanii (10 proc.).

Źródło: flyfree.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń