Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polska coraz popularniejsza wśród zagranicznych turystów. Kto odwiedza nas najchętniej?

04.10.2019 16:21

Polska cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów. W ubiegłym roku nasz kraj odwiedziło 19,6 mln zagranicznych turystów, którzy zostawili w naszym kraju 34,5 mld złotych. Serwis Kayak.pl sprawdził, które narodowości najczęściej wybierały nasz kraj i jakie miejscowości cieszyły się największą popularnością. 

Stare Miasto Warszawy fot. Shutterstock

Dane wyszukiwarki Kayak.pl potwierdzają trend zauważalny przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę rośnie. W czołówce najchętniej wybieranych kierunków znalazły się głównie duże polskie miasta, takie jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Do tak dużej popularności największych ośrodków miejskich z pewnością przyczyniają się dobra infrastruktura lotnicza, szeroka baza hotelowa oraz mnogość zabytków, atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz doskonałych restauracji serwujących wyśmienitą regionalną kuchnią. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło również nadmorskich miast, takich jak Świnoujście, Międzyzdroje i Kołobrzeg oraz Poznania i Zakopanego. 

"Egzotyczni" goście w Polsce

Według analizy Kayak.pl, to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii oraz Niemiec odwiedzali Polskę w te wakacje najczęściej. Warto dodać, w zestawieniu przodowali również turyści podróżujący z… Korei Południowej, którzy szukali połączeń lotniczych niemal sześć razy częściej niż w minione wakacje. Nie bez znaczenia mogą być bliskie relacje ekonomiczne pomiędzy krajami – Korea Południowa jest trzecim co do wielkości pozaeuropejskim inwestorem w Polsce.

Co ciekawe, Polska jest atrakcyjnym kierunkiem na lato również dla mieszkańców innych egzotycznych miejsc na świecie. Jak widzimy, w ciągu roku gwałtownie wzrosło zainteresowanie Polską wśród mieszkańców Korei Południowej, Indii, ale też innych, z naszego punktu widzenia kompletnie egzotycznych krajów, jak Arabia Saudyjska, Meksyk czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.  

Oto, jak prezentuje się porównanie liczby wyszukiwań lotów i rezerwacji hoteli w wakacje w 2019 i 2018 roku

Ranking Kayak.pl fot. Ranking Kayak.pl

Poza urokliwymi krajobrazami i największymi miastami, wielu zagranicznych turystów docenia również skarby polskiej kultury, sztuki i nauki, czyli miejsca, które zostały zakwalifikowane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa – miasta plasującego się w czołówce najpopularniejszych kierunków pośród obcokrajowców – znajduje się aż 14 obiektów umieszczonych w tym zestawieniu i które regularnie przyciągają rzesze zagranicznych turystów.

A jak dobrze swoje dziedzictwo znają Polacy? Najlepiej znane im są właśnie obiekty na terenie województwa małopolskiego. Aż 66% ankietowanych Polaków odwiedziło Stare Miasto w Krakowie, 54% królewską kopalnię soli w Wieliczce, a 42% - obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Ponad połowa (59%) odwiedziła warszawską starówkę. Co czwarty badany miał okazję odwiedzić Kalwarię Zebrzydowską (26%) czy Halę Stulecia we Wrocławiu (23%), co piąty – Stare Miasto w Zamościu (21%), a jedynie co szósty widział Puszczę Białowieską (18%).

Przeczytaj także:

• Do tych miejsc najtaniej polecimy z Polski! Lista kierunków z tanimi biletami

• Najpiękniejsze krajobrazy na świecie. 5 miejsc, które wyglądają jak z innej planety

___

Materiały prasowe

Oceń