"Polskie Malediwy"? Rajski krajobraz Lazurowego Jeziora

09.05.2019 15:13

Biały piasek, lazurowa woda i piękne widoki - takie widoki znajdziemy nie tylko na Karaibach, ale również w Polsce. Pod Koninem, w województwie wielkopolskim, kryje się niesamowite lazurowe jezioro. Krajobraz tego miejsca robi wrażenie. 

Lazurowe Jezioro pod Koninem fot. Shutterstock

Lazurowe Jezioro, zwane również Osadnikiem Gajówka, znajduje się w Wielkopolsce, pod Koninem, nieopodal Lasek i Psar. Ten niezwykły sztuczny zbiornik wodny (o powierzchni ponad 100 ha) to dawne wyrobisko Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, które zostało wypełnione wodą. Dziś miejsce to stanowi niezwykle oryginalną atrakcję turystyczną.

Lazurowe Jezioro, czyli "Karaiby na niby"

Dlaczego to jezioro określane jest przez niektórych jako "polskie Malediwy? Wszystko za sprawą niesamowitego krajobrazu, na który składają się biały piasek i przejrzysta, lazurowa woda. Widoki są naprawdę niezwykłe. 

Skąd ten rajski kolor wody? Lazurowe jezioro zawdzięcza swoją barwę dużej zawartości węglanu wapnia. Zbiornik ten został bowiem utworzony w miejscu wyrobiska po dawnej Kopalni Węgla Brunatnego.

Z uwagi na mocno zasadowy skład wody w jeziorze nie można się kąpać. Nie zaleca się też spacerów zbyt blisko brzegu lazurowego jeziora. Są grząskie i niestabilne, więc istnieje ryzyko ugrzęźnięcia. 

Wszyscy, którzy chcą podziwiać panoramę jeziora, mają do dyspozycji specjalny punkt widokowy, który znajduje się w północnej części zbiornika, na wysokości 115 m.n.p.m. Lazurowe jezioro znajduje się na szlaku rowerowym „Panorama”, z łatwością dojedziemy, więc tam na dwóch kółkach.

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń