Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Popularna plaża w Hiszpanii mocno zanieczyszczona. "Ścieki strumieniami wpływały do morza"

05.04.2019 15:44

Na jednej z plaż w popularnym kurorcie Costa del Sol w Hiszpanii przeprowadzono dochodzenie, które wykazało, że do morza są regularnie wpuszczane ścieki. Skażona zanieczyszczeniami woda może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie osób kąpiących się w tym miejscu. 

Plaża Burriana, Costa del Sol fot. Shutterstock

Zgodnie z informacjami podanymi przez brytyjski dziennik "The Sun", na plaży Burriana u wybrzeży Costa del Sol, a także na plaży Torrecilla znaleziono rury, którymi ścieki strumieniami wpływały do morza. 

Plaże Costa del Sol regularnie zanieczyszczane

Bardzo szybko przeprowadzono dochodzenie w tej sprawie. Hiszpańska Straż Obywatelska w trakcie śledztwa odnalazła m.in. zlepki zanieczyszczeń pochodzące ze ścieków czy "góry" zużytego papieru, który łącznie ważył ponad 9 ton!

Próbki zanieczyszczonej wody zostały wysłane do Instytutu Toksykologii w Sewilli. Po zbadaniu okazało się, że osobom mającym kontakt z brudną skażoną wodą grozi zapalenie żołądka i jelit, a także infekcje skórne. To z powodu ludzkich fekaliów w morzu.

Na problem zanieczyszczeń zwracali uwagę zarówno turyści w internecie, jak i mieszkańcy, którzy zmagają się z "cuchnącą" sprawą od lat. Śledztwo i nagłośnienie sprawy sprawiło, że lokalni politycy poważnie zainteresowali się kwestią nielegalnie wpuszczanych do morza ścieków. 

Problem jest o tyle poważny, że plaża Burriana położona w miejscowości Nerja jest jedną z najpopularniejszych na wybrzeżu Costa del Sol. Plaża liczy 800 metrów długości, 40 szerokości i cechuje się świetnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. W sezonie letnim miejsce to jest regularnie wypełnione wypoczywającymi turystami, którzy mają stały kontakt ze skażoną wodą. 

Przeczytaj także:

• Plaże w Chorwacji pełne śmieci. Najgorzej sytuacja wygląda w Dubrowniku 

• Najbardziej toksyczne miejsca na świecie. Ich widok was przerazi

 To jedna z najbrudniejszych rzek świata. Przez mieszkańców uznawana za świętą 

Źródło: The Sun, wp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń