Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Powstał ranking najczęściej opóźnionych lotów. W czołówce kilka połączeń z Polski

17.12.2018 10:10

Z reguły trudno jest przewidzieć, czy nasz lot będzie opóźniony lub odwołany. Okazuje się jednak, że na niektórych trasach jest to bardziej prawdopodobne niż na innych. Tak pokazuje tegoroczne zestawienie najczęściej opóźnionych lotów. 

Lotnisko - mężczyzna sprawdza lot fot. Shutterstock

AirHelp, firma zajmująca się pomaganiem pasażerom w uzyskiwaniu odszkodowań od linii lotniczych, stworzyła ranking tras, na których najczęściej dochodzi do odwołania lub opóźnienia lotów. W niektórych przypadkach nawet 75 proc. przylotów nie odbywa się zgodnie z rozkładem. Niestety wśród nich nie zabrakło także tras z oraz do Polski.

Na tych trasach można spodziewać się opóźnień

Według najnowszych danych zgromadzonych przez AirHelp w okresie od 1 stycznia do 9 października najbardziej niepewnym połączeniem w Europie było to pomiędzy Mykonos a lotniskiem Londyn Gatwick. Aż 75,21 procent wszystkich lotów zostało odwołanych lub opóźnionych co najmniej o 15 minut! Drugie miejsce przypadło lotom z Lizbony do Rzymu Ciampino 74,26 proc., a trzecie trasie Lizbona – Bruksela Charleroi – 73,99 proc.

Z raportu dowiadujemy się także, że najczęściej opóźniane lub odwoływane są loty w weekendy. Szacuje się, że wówczas ryzyko to dotyczy nawet co czwartego kursu. Z kolei najbezpieczniejszym dniem jest wtorek. Tego dnia aż 78 procent lotów odbywa się zgodnie z rozkładem.

Najbardziej poszkodowanymi pasażerami są ci, którzy kursują z i do Wielkiej Brytanii. Aż połowa wszystkich połączeń na liście zaczyna się lub kończy właśnie tam. Wysoko znaleźli się też Włosi – dotyczy ich 24 z 50 lotów i Niemcy – 18 z 50 lotów.

Te loty z Polski są często opóźnione

Dziewiąte miejsce w rankingu zajęła trasa Kraków Balice - Dublin. Z raportu wynika, że zostało na niej opóźnionych lub odwołanych 66,5 procent lotów. Inne trasy uwzględnione w raporcie, które rozpoczynają się w Polsce to: Warszawa Lotnisko Chopina - Erywań (64,66 procent odwołanych lub opóźnionych lotów), Warszawa Lotnisko Chopina - Lizbona (57,22 procent odwołanych lub opóźnionych lotów), Kraków Balice - Paryż (56,89 procent odwołanych lub opóźnionych lotów).

W raporcie uwzględniono także dwie trasy, które kończą się w Polsce. Są to loty z Erywania do Warszawy (64,11 procent odwołanych lub opóźnionych lotów) oraz z Tbilisi do Warszawy (62,9 procent odwołanych lub opóźnionych lotów).

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń