Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Praca marzeń na Antarktydzie? Rekordowa liczba zgłoszeń wśród Polaków

24.04.2019 10:23

Praca od 6 do 12 miesięcy na najzimniejszym kontynencie świata? To czeka 16 osób, które zostaną wybrane przez komisję do pracy na Polskiej Stacji Antarktycznej w sezonie 2019-2020. Chętnych nie brakowało - zgłosiła się rekordowa liczba 1,5 tys. osób.

Antarktyda fot. Shutterstock

Kierowniczka wyprawy, Dagmara Bożek-Andryszczak, była zaskoczona liczbą zgłoszeń. W rozmowie dla portalu Gazeta.pl przyznała, że półtora tysiąca zgłoszeń to rekord jak do tej pory. Nabór zgłoszeń uczestników do pracy został jednak zakończony. Z zamkniętej listy zgłoszeń komisja wybierze około 16 osób. 

Praca na Antarktydzie: grupa letnia i zimowa

44. wyprawa na Polską Stację Antarktyczną imienia Henryka Arctowskiego wyrusza jesienią tego roku. Do końca kwietnia wybrane osoby będą musiały się stawić na rozmowach kwalifikacyjnych. W maju kandydaci przejdą badania lekarskie. Kolejne miesiące: czerwiec-wrzesień poświęcone będą na przygotowania do wyprawy. W tym czasie odbędą się także szkolenia grupowe i indywidualne.

Wyprawa będzie się składać z dwóch grup. Zespół zimowy będzie pracować od października do listopada kolejnego roku. W jej skład wejdzie 8 osób, które będą pełnić różne funkcje, m.in. energetyk, elektryk, mechanik samochodowy, informatyk, elektronik, ratownik medyczny czy laborant. 

Drugi zespół to grupa letnia, która na Antarktydzie ma spędzić sześć miesięcy: od listopada do końca marca. To kolejne 8 osób, a wśród nich, m.in. bosman, kucharz, administrator części hotelowej i pomoc w kuchni oraz pracownicy zajmujący się konserwacją i remontem zabudowań oraz sprzętu stacyjnego.

Polska Stacja Antarktyczna znajduje się w Antarktyce, na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, około 120 km od Antarktydy. Osoby, które będą na niej pracować, muszą liczyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

ZOBACZ TAKŻE:

Podróż dookoła świata i ćwierć miliona złotych pensji? Ruszyła rekrutacja na "dyrektora smaku"

Loty na Antarktydę atrakcją turystyczną? Chiny planują zbudować nowe lotnisko 

Źródło: gazeta.pl, money.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń