Teraz gramy

Pracownicy LOT grożą strajkiem. Szykują się utrudnienia dla pasażerów

23.08.2018 09:17

Piloci i pracownicy pokładowi linii LOT planują kolejny strajk. Chcą w ten sposób wymusić dymisję całego zarządu. Protest odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu. Czy pasażerów czekają kolejne utrudnienia?

Linie LOT fot. Piotr Matusewicz/East News

Jak podaje "Rzeczpospolita", związkowcy nie chcą podwyżek. Domagają się dymisji prezesa PLL LOT, Rafała Milczarskiego, a najlepiej całego zarządu.

Strajk LOT-u już we wrześniu?

Akcja protestacyjna ma być przeprowadzona we wrześniu. Konkretna data zostanie podana w późniejszym terminie. Związkowcy z PLL LOT pytani o powód organizowania strajku odpowiadają, że jest ich całkiem sporo. - Już naprawdę nie chodzi o podwyżki. Związkowcy po prostu nie chcą takiego zarządu. Mają poczucie straconych ponad 20 lat na walkę z różnymi zarządami, które nie ponoszą odpowiedzialności finansowej za swoją działalność – wyjaśniła Monika Żelazik, zwolniona ze spółki szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Każdy dzień strajku u polskiego przewoźnika – jak podała spółka – kosztowałoby 20 milionów złotych utraconych wpływów.

Ważnym powodem planowanego strajku pracowników PLL LOT wciąż jest wypowiedziany w 2013 roku regulamin wynagradzania. Wtedy spółka, zagrożona upadłością, przeprowadziła cięcie kosztów. Ucierpieli na tym głównie pracownicy, którzy twierdzą, że nowe warunki zatrudnienia w firmie są znacznie gorsze.

Możliwe utrudnienia dla pasażerów

Zapowiedź poprzedniego strajku, który nie doszedł do skutku w maju, spowodował wiele zamieszania. Zarząd, nie mogąc porozumieć się ze związkami odpowiedzialnymi za przygotowywanie akcji strajkowej 1 maja, zażądał od nich 1,75 mln złotych rekompensaty. Na taką kwotę wyliczył utracone rezerwacje pasażerów, którzy z obaw przed zakłóceniami w podróży, zrezygnowali z kupowania biletów w Locie.

Jeśli planowany przez związkowców wrześniowy strajk dojdzie do skutku, pasażerów Polskich Linii Lotniczych czekają spore utrudnienia, takie jak opóźnienia oraz odwołane loty. Ci, którzy planują podróż w tym terminie, powinni śledzić na bieżąco informacje dotyczące ewentualnych protestów.

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi