Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Praga. Zwiedzanie najciekawszych miejsc w stolicy Czech

07.02.2019 16:58

Praga to od lat niekwestionowana królowa europejskich stolic. Sam Goethe nazwał to miasto „najcudowniejszym klejnotem w kamiennej koronie świata”. Stolica Czech zachwyca urokliwą starówką, barwnym życiem na tle pełnej wdzięku architektury, pałacami, ogrodami i słynnym już mostem Karola. Odkrywamy najpiękniejsze miejsca w Pradze.

Praga fot. Shutterstock

Praga to stolica i największe miasto Czech położone w zachodniej części kraju, nad rzeką Wełtawą. Ze względu na bogactwo atrakcji należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Rocznie stolicę kraju odwiedza ponad 4 miliony turystów. Atrakcji rzeczywiście tu nie brakuje, a sezon nigdy się nie kończy. Co warto zobaczyć w Pradze? Podpowiadamy.

Stare Miasto Pragi, czyli „Rzym Północy”

Stara Praga przypomina tak naprawdę wielkie muzeum pod gołym niebem. „Rzym Północy” – tak czasem mówi się o starej części stolicy Czech, a wszystko za sprawą wyjątkowej architektury, barwnego życia i niepowtarzalnego klimatu, dzięki któremu turyści tak chętnie tu wracają. Najbardziej charakterystyczną częścią historycznego Starego Miasta jest Plac Staromiejski (Staromestske Namesti). Pojawia się na większości pamiątkowych zdjęć i pocztówek. 

Stare miasto Pragi fot. Shutterstock

Na rynku znajdziemy budynki w różnych stylach architektonicznych, w tym gotycki kościół Najświętszej Marii Panny i barokowy kościół św. Mikołaja. Wizytówką praskiej starówki jest Zegar Orloj. Składa się on z trzech części: astronomicznej, która ukazuje położenie ciał niebieskich, kalendarzowej i animacyjnej. Ta ostatnia co godzinę pokazuje m.in. dwunastu apostołów.

Josefov: spacer po starej dzielnicy żydowskiej

Josefov to historyczna dzielnica żydowska w centralnej części Pragi. Jej obecny wygląd to w dużej części zasługa wielkiej przebudowy dzielnicy na przełomie XIX i XX wieku. Popularnym celem wizyt wśród turystów jest synagoga Staronova – najstarsza tego typu świątynia w Europie Środkowej (sobotnie modły odbywają się tutaj od 1270 roku). Synagoga zbudowana w stylu gotyckim w XIII wieku była jedną z pierwszych praskich budowli w tym stylu. Do obiektu wiedzie do niej kilka stopni w dół, poniżej poziomu ulicy. 

Świątynia swą sławę zawdzięcza licznym legendom. Jedna z nich mówi, że Staronova została zbudowana przez Żydów, którzy uciekli z Jerozolimy. Druga znana legenda mówi, że synagoga była domem glinianego potwora – Golema – którego stworzył rabin, Rebe Loew. Mężczyzna ulepił glinianego wielkoluda i ożywił go, pisząc mu na czole hebrajskie słowa „emet” – czyli „prawda”. Gdy Golem źle wykonał polecenie rabina, ten ukarał potwora, zmazując z czoła pierwszą literę, by powstało słowo „met” – „martwy”.

Wzgórze Hradczany i zamek praski

Hradczany nazywane są czasem „królewską” dzielnicą. Nie bez powodu. Właśnie tutaj znajduje się pochodzący z IX wieku kompleks zamku królewskiego, którego głównym zabytkiem jest słynny Zamek na Hradczanach – dawna siedziba królów czeskich. Według Księgi rekordów Guinnessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie.

Dzielnica szczyci się również okazałą bazyliką św. Jerzego, katedrą św. Wita (z największym dzwonem w Czechach) oraz słynną Złotą Uliczką. Dawniej nazywano ją ulicą Złotniczą, ponieważ najprawdopodobniej tam mieściły się zakłady złotników i alchemików. Z murów zamku można podziwiać piękny widok na przypałacowe ogrody oraz na całą Pragę.

Most Karola: deptak

Most Karola, zbudowany w XV wieku i zawieszony nad Wełtawą, łączy dzielnice Stare Mesto i Mala Strana. Konstrukcja ma ponad 515 metrów długości i 9 szerokości. To najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta.

Czechy - Most Karola fot. Shutterstock

Most Karola, mocno już skomercjalizowany, to tak naprawdę ruchliwy deptak turystyczny z wyjątkową, kamienną galerią rzeźb pod gołym niebem – spacerując wzdłuż przeprawy, zobaczymy figury świętych i cesarza Józefa II.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi