Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rekordowa kara dla linii British Airways. Wyciekły dane 500 tys. pasażerów

09.07.2019 12:34

Linie lotnicze British Airways zostały ukarane rekordową grzywną w wysokości 183 milionów funtów (równowartość 867 milionów złotych). Chodzi o wyciek danych pasażerów z 2018 roku. Cyberprzestępcy, podszywający się pod firmową stronę, wyłudzili wówczas dane nawet pół miliona klientów przewoźnika. 

Samolot fot. Shutterstock

Szef brytyjskich linii lotniczych, Alex Cru, zaznaczył, że firma jest „zaskoczona i rozczarowana” karą nałożoną przez brytyjskie biuro ds. danych osobowych (ICO). Przedsiębiorstwo ma 28 dni na złożenie odwołania od decyzji.

British Airways zapłaci 183 mln funtów kary

Do cyberataku na linię lotniczą doszło w 2018 roku. Cyberprzestępcy stworzyli stronę łudząco podobną do oficjalnej witryny brytyjskiego przewoźnika i przekierowali tam pasażerów linii. W ten sposób skradli dane 500 tys. klientów British Airwaysimiona i nazwiska, adresy e-mail oraz numery kart kredytowych razem z kodami bezpieczeństwa CVV.

Proceder trwał przez dwa tygodnie. Chociaż nie ma wątpliwości co do wystąpienia ataku cyberprzestępców i potencjalnych szkód, British Airways próbuje się usprawiedliwiać.

"

- British Airways szybko zareagowały na nielegalny proceder wykradania danych naszych klientów. Nie znaleźliśmy dowodów, jakoby dotknięte wyciekiem dane zostały wykorzystane w dalszych oszustwach - wyjaśnił Alex Cruz. - Chcielibyśmy przeprosić naszych klientów za niedogodności, jakie to wydarzenie mogło spowodować - dodał.  "

Teraz linia ma 28 dni na odwołanie się od decyzji i jej przedstawiciele już zapowiedzieli, że podejmą wszystkie możliwe kroki, by uniknąć wypłacenia pieniędzy. W odpowiedzi na te deklaracje, ICO zapewniło, że jeśli do tego dojdzie, na pewno ponownie zapozna się ze wszystkimi dokumentami dostarczonymi przez przewoźnika.

ICO wskazało, że kwota 183 mln funtów to największa kara przydzielona w historii organizacji i pierwsza, którą podano do publicznej wiadomości po wprowadzeniu w Unii Europejskiej Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). 

Źródło: tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń