Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rodziny 500 plus ruszają na podbój Europy. Polacy coraz chętniej wyjeżdżają

04.06.2018 10:16

Na tegoroczne wakacje planuje wyjechać ponad 70 proc. Polaków. Jest to o 15 pkt proc. więcej niż w ubiegłym roku. Na wyjazd za granicę częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 plus, niż osoby niekorzystające z tego programu - tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska.

Rodzina w górach fot. Shutterstock

Okazuje się, że spośród 70 proc. Polaków planujących w tym roku na wakacje, około 40 proc. zamierza przeznaczyć między 1 tys. a 2 tys. zł na urlop dla jednej osoby. Niewiele ponad 12 proc. nie planuje przekroczyć budżetu wakacyjnego w wysokości 500 zł na osobę.

Jak czytamy w analizie przeprowadzonej na zlecenie Diners Club Polska:

"

- Aż 16,2 proc. osób biorących udział w badaniu dysponuje finansami pozwalającymi na przeznaczenie kwoty od 3 do 4 tys. zł dla jednego członka rodziny na pojedynczy wyjazd w najbliższym sezonie letnim. Na najdroższe wyjazdy stać niewielki odsetek rodaków. Tylko 6,2 proc. przeznaczy w tym roku więcej niż 4 tys. zł na wyjazd wakacyjny jednego członka rodziny. "

Jak podano w komunikacie, zdecydowanie najwięcej ankietowanych wyjeżdżających na wakacje za granicę to osoby, których miesięczny dochód netto przekracza 5 tys zł. Spośród tych osób aż 52 proc. spędzi urlop w Europie (poza Polską), a 6 proc. planuje wyjazd na inny kontynent. 

Przeczytaj także: Program 500+ - zmiany 2018. Jak wypełnić nowy wniosek 500 plus?

Na zagraniczne wakacje za 500 plus

Ciekawe wyniki dotyczą osób korzystających z programu 500 plus. Jak czytamy w komunikacie:

"

- Na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 Plus, niż niekorzystający z tego programu. W zeszłym roku na taki wyjazd zdecydowało się 25 proc. beneficjentów programu, a w 2018 r. na wakacje za granicę pojedzie już prawie 40 proc. Spośród osób, które nie korzystają z tej formy pomocy od państwa, w tym roku na zagraniczny urlop wybierze się blisko 25 proc. badanych, co oznacza wzrost o 12 pkt proc. względem roku poprzedniego.  "

Okazuje się, że najbardziej popularne wciąż pozostają wyjazdy krajowe (około 41 proc. badanych), ale znacznie wzrósł też odsetek osób planujących planujących zagraniczne wakacje -  ponad 27 proc.

W 2017 roku około 7,5 proc. ankietowanych planowało spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, innym niż Polska. W tegorocznym badaniu wskaźnik ten wyniósł aż 23,2 proc. 

Kto najchętniej planuje wakacje poza krajem?

Za granicę najchętniej wyjeżdżają Polacy między 30 a 39 rokiem życia - około 42 proc. z nich zamierza spędzić urlop w jednym z europejskich krajów. W raporcie znalazły się też osoby w wieku powyżej 70 lat - zaledwie 3 proc. z nich wyjedzie do któregoś z państw UE. Wakacje w Polsce najczęściej spędzają młodsi ankietowani - wypoczynek w kraju wybrało 74 proc. osób w wieku 18-29 lat.

Wakacje poza granicami kraju najczęściej spędzają mieszkańcy średnich miast (50-250 tys. mieszkańców) i metropolii (odpowiednio 37 i 34 proc.). Mieszkańcy wsi urlop najchętniej spędzają w swoim miejscu zamieszkania. Aż 41 proc. z nich nie planuje wyjeżdżać - jest to mniejszy procent niż w roku ubiegłym (ok. 52 proc. w 2017 r.)

Przeczytaj także: Czarny efekt 500 plus. Polki rezygnują z pracy

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń