Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ruszamy w Alpy. 6 najlepszych ośrodków narciarskich w Europie

28.11.2017 09:54

Doskonale przygotowane trasy narciarskie. Fantastyczne alpejskie krajobrazy. Nowoczesne wyciągi. I wyjątkowe zimowe wspomnienia. Prezentujemy 6 najlepszych ośrodków narciarskich w Europie.

Ruszamy w Alpy. 6 najlepszych ośrodków narciarskich w Europie fot. Fotolia

Szwajcaria, Włochy, Austria, a może Francja? W każdym z tych krajów czekają fantastyczne ośrodki narciarskie nie tylko dla miłośników Alp. Oprócz urozmaiconych tras znajdą się tutaj również tory saneczkowe, funparki, trasy biegowe i bogata oferta après-ski. Atrakcji z pewnością nie zabraknie.  

Zermatt, Szwajcaria

To znana na całym mekka sportów zimowych u stóp majestatycznego Matterhornu (4478 m n.p.m.), symbolu Szwajcarii. Ośrodek narciarski Matterhorn Ski Paradise to łącznie 360 km tras, z czego 200 km jest po stronie szwajcarskiej (jako Zermatt), a pozostałe 160 km należy do Włoch. Warto wybrać się kolejką linową na tzw. Mały Matterhorn, który jest doskonałym punktem do podziwiania zimowej scenerii i kryje różnorodne atrakcje, np. grotę wydrążoną 15 metrów pod lodowcem. Samo miasteczko Zermatt jest niezwykle urokliwe, pełne drewnianych domków. Bezkołowa strefa ruchu w miejscowości oraz pewne warunki śniegowe stanowią doskonałą mieszankę na udany urlop narciarski.

Cortina d’Ampezzo, Włochy

Miejsce często określane jako „perła Dolomitów”. To jedna z najbardziej znanych stacji narciarskich na świecie. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym kurortem jest Cortina, położona na wysokości 1200 m n.p.m. Z trzech stron otaczają ją zachwycające bloki skalne – Tofana, Cristallo i Sorapis. Cortina d’Ampezzo łączy w sobie urok górskiej osady i doskonałe warunki narciarskie: 140 km nartostrad oraz bogatą ofertę après-ski. Warto wybrać się również na Skitour Olimpia – niezapomnianą wędrówkę przez Dolomity śladem najciekawszych miejsc pod względem historycznym i kulturalnym. Stoki są naśnieżane w blisko 95%, co zawsze gwarantuje perfekcyjne warunki narciarskie. W sumie Cortina może pochwalić się 66 zróżnicowanymi trasami zjazdowymi o łącznej długości 140 km. Doskonała infrastruktura wyciągów i kolejek liniowych oraz ich duża przepustowość sprawiają, że pobyt w Cortnie jest jak spełnienie marzeń o zimowym szaleństwie.

Kitzbuehel, Austria

Kitzbuehel uznaje się za najbardziej ekskluzywny ośrodek narciarski w Alpach. Wielbiciele białego szaleństwa znajdą tutaj mnóstwo atrakcji – około 170 kilometrów nartostrad, szlaki przeznaczone do wędrówek oraz zamarznięte jeziora nadające temu miejscu dodatkowego uroku. Dużym plusem są tutejsze szkoły narciarskie, w których doświadczeni instruktorzy pomagają stawiać pierwsze kroki na stoku. Punktem spotkań snowboardzistów jest funpark, u podnóża szczytu Kitzbüheler Horn, z różnorodnymi atrakcjami dla aktywnych.

Saas-Fee, Szwajcaria

Saas-Fee jest sercem regionu zimowego Wallis. Znajduje się pośrodku najwyższych szczytów w Alpach Szwajcarskich - otoczenie 18 czterotysięcznikami tworzy niesamowitą scenerię. Na terenie ośrodka Saas-Fee znajdują się 22 wyciągi i ponad 100 km przygotowanych tras – dla początkujących i doświadczonych narciarzy. Ci, którzy szukają urozmaicenia w zimowej aktywności, mogą skorzystać z 20 km szlaków wędrownych, tras saneczkowych oraz 8-kilometrowej pętli do biegów narciarskich. Dzięki rustykalnej architekturze drewnianych domków miejsce to zachowało urok tradycyjnej, górskiej wioski wolnej od ruchu samochodowego.

Alpbachtal, Austria

Ośrodek narciarski Alpbachtal położony jest niedaleko znanego i cenionego ośrodka Kitzbuhel. Alpbachtal, w porównaniu ze swoim sąsiadem, wydaje się miejscem spokojnym i kameralnym. Dla narciarzy i snowboardzistów przygotowano 128 km tras o różnym poziomie trudności. Na infrastrukturę ośrodka składa się też 47 wyciągów o średniej przepustowości 22 tys. osób na godz., co w zupełności wystarcza, aby zachować płynny ruch. Stoki w Alpbachtal są w 80% dodatkowo naśnieżane, dzięki czemu doskonałe warunki dla narciarzy zapewnione są tu przez cały sezon.

Megève, Francja

Megève to jedna z najstarszych alpejskich miejscowości sportów zimowych. Tutaj atmosfera tradycyjnej górskiej wioski z drewnianymi domkami i klimatycznymi uliczkami łączy się z udogodnieniami nowoczesnej stacji narciarskiej. W ośrodku narciarskim Megève znajdą się atrakcje dla osób o różnych preferencjach i na wszystkich poziomach zaawansowania. Stacja w Alpach Francuskich oferuje łącznie prawie 400 kilometrów zjazdów, które połączone są ze sobą 84 wyciągami.

___

RadioZET.pl/CN

Oceń