Saharyjski pył dotarł do Europy. "Czerwona chmura" ogarnęła Grecję

23.03.2018 16:00

Piaszczysty pył z Sahary napłynął nad południową Europę. W Grecji już od kilku dni można zaobserwować to niepokojące zjawisko. Najgorzej sytuacja wygląda na Krecie, gdzie niebo przybrało niemal "czerwony" kolor. Widoczność nie przekracza nawet kilkuset metrów. 

Czerwony pył nad Grecją fot. Twitter/severe-weather.EU

Przyczyną powstawania takiego zjawiska jest silny, suchy i gorący wiatr Sirocco, który przynosi pył znad Sahary. Greckie ministerstwo zdrowia informuje, że pył może być niebezpieczny dla zdrowia. Szczególnie na Krecie, gdzie niebo przybrało pomarańczowo-czerwony kolor.

Saharyjski pył ogarnął Europę

Piaszczysta "chmura" napłynęła nad Grecję kontynentalną i greckie wyspy, cześć Turcji (od strony Morza Egejskiego) oraz inne obszary tego kraju. Jak podaje tvn24.pl, afrykański pył rozciągnął się nad obszar sięgający po Cypr, a na północy docierając nawet nad Węgry.

Gęstość pyłu była miejscami tak duża, że na obrazach satelitarnych nie dało się zauważyć powierzchni wschodniej części Morza Śródziemnego.

Sahara fot. Twitter/severe-weather.EU ‏

Utrudnienia na Krecie

Suchy i gorący wiatr Sirocco spowodował utrudnienia komunikacyjne na greckiej wyspie. Przedstawiciele lokalnych lotnisk poinformowali, że ze względu na ograniczoną widoczność wiele lotów musiało zostać przekierowanych.  

Saharyjski pył wpłynął również na temperaturę na Krecie. W popularnym miasteczku Chania odnotowano temperaturę sięgającą 29 stopni Celsjusza. Takie wskazania termometrów były wyższe o kilkanaście stopni niż norma dla tej pory roku i tej pory dnia.

Pył znad Sahary może być niebezpieczny dla zdrowia

Okazuje się, że pył przynosi potencjalnie negatywne skutki dla zdrowia. Greckie władze ostrzegają szczególnie te osoby, które borykają się z problemami układu oddechowego.

Suchy i gorący wiatr Sirocco występuje głównie wiosną. Rzadziej pojawia się zimą, przyczyniając się wtedy na przykład do opadów zabarwionego na czerwono śniegu.

___

RadioZET.pl/tvn24.pl/NC

Oceń
Tagi