Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Samolot miał lecieć do Florencji, wylądował 100 km dalej. Wszystko przez niedopatrzenie

12.04.2019 12:31

Samolot, który planowo miał lecieć z lotniska w Kopenhadze do Florencji, musiał wylądować 100 km dalej, w Bolonii. W czasie przygotowań do startu piloci zorientowali się, że nie ma zaprogramowanej trasy do portu lotniczego Florencji-Peretola. Linie Scandinavian Airlines podjęły decyzję o zmianie trasy.

Scandinavian Airlines fot. Flickr

Samolot linii Scandinavian Airlines miał wylecieć 11 kwietnia, około południa, z lotniska Kopenhaga-Kastrup do portu we Florencji. Kiedy piloci przygotowywali się do startu maszyny okazało się, że nie nie mają zaprogramowanej trasy na właściwe lotnisko. 

Zamiast we Florencji, wylądowali w Bolonii

Linie Scandinavian Airlines próbowały rozwiązać ten problem, ale okazało się to niemożliwe w tak krótkim czasie. Wobec tego zdecydowano, że samolot wystartuje i poleci nie do Florencji, a do Bolonii, skąd pasażerowie lotu dojadą autobusami do miejsca docelowego.

Przedstawiciele skandynawskiego przewoźnika uznali, że to lepsze rozwiązanie niż odwołanie lotu. Jak powiedziała w wywiadzie dla Daily Mail rzecznika Scandinavian Airlines: "Decyzja o lądowaniu w Bolonii miała na celu możliwie jak najszybsze w zaistniałej sytuacji dowiezienie pasażerów do miejsca docelowego. Nie chcieliśmy całkowicie odwoływać rejsu do Florencji". 

Ostatecznie samolot wystartował z Kopenhagi o 13.19. Po niecałych 2 godzinach lotu wylądował w odległej o blisko 100 km Bolonii, na lotnisku G. Marconi. Stamtąd pasażerowie zostali zabrani autobusami do Florencji.

To nie pierwsza w ostatnim czasie tego typu sytuacja. Pod koniec marca samolot linii British Airways,  który miał planowo polecieć do Duesseldorfu w Niemczech, wylądował... w szkockim Edynburgu. Załoga najprawdopodobniej błędnie zasugerowała się dokumentami z poprzedniego dnia, kiedy ten samolot leciał do stolicy Szkocji. 

Przeczytaj także:

Pilot zasnął podczas lotu. Obudził się prawie 50 km za lotniskiem

Panika na pokładzie. Pilot pomylił przyciski w czasie lotu

Źródło: Daily Mail

___

RadioZET.pl/NC

Oceń