Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Samolot wylądował bez przednich kół. Niebezpieczna awaria w Birmie [WIDEO]

13.05.2019 09:36

Samolot birmańskich linii lotniczych szykował się do lądowania, gdy okazało się, że nie może opuścić przednich kół. Pomimo poważnych problemów, pilot bezpiecznie posadził maszynę na lotnisku w Mandalay. Pasażerowie tego lotu mogą mówić o wielkim szczęściu. 

Samolot lądował bez przednich kół fot. Twitter/JADEC

Do zdarzenia doszło 12 maja na lotnisku w Mandalay (stolicy Birmy). Samolot wystartował z miasta Jangon w kierunku Birmy. Kiedy piloci zaczęli przygotowywać się do lądowania, pojawiły się poważne problemy z podwoziem. Okazało się, że nie można opuścić przednich kół. Pilot poradził sobie jednak bez ich pomocy.

Birma. Pilot lądował bez przednich kół

Kapitan Myat Moe Aung przeleciał dwa razy nad portem lotniczym, by kontrolerzy ruchu lotniczego mogli sprawdzić, czy udało się wysunąć przednie koła. Problemu nie udało się jednak rozwiązać, dlatego kapitan - zgodnie z obowiązującymi procedurami - latał tak długo w pobliżu lotniska w Mandalay, aż udało się zużyć część paliwa i zmniejszyć ciężar samolotu.

Kilkanaście minut później maszyna wylądowała mimo braku przednich kół. Do sieci trafiło nagranie, na którym widać moment niebezpiecznego lądowania. Widać na nim, jak samolot zbliża się do ziemi, po czym dotyka pasa startowego tylnymi kołami, a następnie opuszcza dziób. Maszyna trze podwoziem o asfalt, po czym zatrzymuje się w kłębach dymu.

Załoga samolotu przeprowadziła ewakuację pasażerów. W wyniku tego zdarzenia nikt nie ucierpiał. Nad ustaleniem możliwej przyczyny awarii pracują technicy birmańskich linii lotniczych.

Przeczytaj także:

 Niebezpieczne lądowanie w Bristolu. Silny wiatr przechylił samolot tuż nad ziemią [WIDEO]

 Tragedia na lotnisku w Moskwie. Dramatyczne nagrania z wnętrza samolotu

 __

Źródło: wprost.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń