Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Serwis kąpieliskowy znów aktywny. Sprawdź, gdzie można bezpiecznie kąpać się w Polsce

06.06.2019 11:49

Planujesz urlop lub krótki wypad nad wodę? Koniecznie sprawdź stan kąpieliska w wybranym regionie Polski. Stworzony przez Departament Zdrowia Publicznego GIS specjalny „Serwis kąpieliskowy” z interaktywną mapą pozwala znaleźć aktualne informacje na temat stanu wody, a także okolicznej infrastruktury. Mapa jest na bieżąco aktualizowana. 

Plaża w Łebie fot. Shutterstock

Z początkiem czerwca rozpoczął się oficjalny sezon kąpieliskowy. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił swój serwis sk.gis.gov.pl, który zawiera m.in. interaktywną mapę z wieloma przydatnymi informacjami. Znajdują się na niej wszystkie zatwierdzone polskie kąpieliska.

Interaktywna mapa kąpielisk w Polsce

Na interaktywnej mapie Polski zaznaczone zostały wszystkie oficjalne kąpieliska (wyznaczone uchwałami rad gmin). Po wybraniu określonego punktu, można wyczytać zarówno nazwę danego kąpieliska, jak i informację o stanie jego wody, rozpoczęciu sezonu oraz datę ostatniego pomiaru.

mapa kąpielisk fot. sk.gis.gov.pl

Mapa zawiera również przydatne informacje o infrastrukturze danego miejsca (czy jest strzeżone, przystosowane do osób niepełnosprawnych itp.). Przy niektórych kąpieliskach stan wody określany jest w czterostopniowej skali. Na stronie serwisu znajdują się wszystkie zatwierdzone polskie kąpieliska - łącznie 615.

Wybrane kąpielisko można również znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Wystarczy wybrać pole „Znajdź kąpielisko” i tam wpisać nazwę interesującego nas miejsca.

Jak są oznaczone miejsca bezpieczne?

Umieszczone na mapie kąpieliska będą systematycznie pokrywane kolorami. Zielone punkty to miejsca, w których woda nadaje się do kąpieli. Ocen stanu wody dokonano tam pod koniec maja tego roku. 

Zagłosuj

Planujesz w tym roku urlop nad Bałtykiem?

Jeśli na mapie pojawi się kolor czerwony, będzie to wyraźny sygnał, że w tym miejscu woda nie nadaje się do kąpieli. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn takiego stanu jest zanieczyszczenie wody sinicami. Czerwone to te, w których woda jest niezdatna. Szary kolor  informuje o braku przeprowadzonych pomiarów. Mapa aktualizowana jest na bieżąco, a zatem o każdej zmianie użytkownicy zostaną natychmiast poinformowani. Czynnych i nadających się do kąpieli miejsc jest na razie kilkanaście, w tym tylko dwa nad morzem (w Międzyzdrojach i w Gdańsku-Brzeźnie). 

Źródło: sk.gis.gov.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń