Split. Odkrywamy atrakcje chorwackiego miasteczka

07.08.2018 16:08

Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji, położonym w środkowej Dalmacji. Znajdziemy tu wspaniałe zabytki, z Pałacem Dioklecjana na czele, urokliwą promenadę wypełnioną kafejkami, a w pobliskich górach trasy do pieszych wędrówek. Warto uwzględnić to miasto na turystycznej mapie Splitu.

Split Chorwacja fot. Shutterstock

Split to swoista stolica Dalmacji, ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i komunikacyjny – stąd właśnie rozbiegają się trasy żeglugowe do wszystkich najważniejszych wysp archipelagu. Miasto położone na niewielkim półwyspie jest popularnym celem turystów. Większość najciekawszych miejsc znajduje się w obrębie dawnego pałacu Dioklecjana. A ten prezentuje się naprawdę imponująco. Co jeszcze warto zobaczyć w Splicie? Podpowiadamy. 

1. Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac stworzony między III a IV wiekiem przez Dioklecjana jest jednym z najciekawszych dzieł architektury późnego antyku. Zamysłem rzymskiego cesarza było wybudowanie letniej rezydencji, w której oprócz komnat mieszkalnych znalazłyby się pomieszczenia i dziedzińce mogące pomieścić duże oddziały wojska. Pałac wzniesiono z kamienia pochodzącego z chorwackiej wyspy Brač, jak również z włoskich i greckich marmurów. Dla ozdoby sprowadzono nawet z Egiptu sfinksy wyrzeźbione w XV w. p.n.e.

Pałac Dioklecjana fot. Fotolia

Z zabudowań pałacu do czasów współczesnych przetrwały m.in. północna brama pałacowa (Złota Brama), westybul (swoisty przedpokój), perystyl, mauzoleum przebudowane na katedrę oraz świątynia Jowisza (obecne baptysterium). Starówka Splitu zamyka się mniej więcej w prostokątnym kompleksie rezydencji. W roku 1979 pałac wraz z centrum miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

2. Perystyl

To dawne serce pałacu Dioklecjana i dziedziniec w kształcie kwadratu otoczony kolumnadą. Perystyl rozciąga się w centralnej części ­rezydencji i stanowi jej najlepiej zachowany fragment. Wzdłuż dłuższego boku dziedzińca znajduje się rząd sześciu granitowych kolumn korynckich połączonych łukami.

Perystyl fot. Shutterstock

Obecnie pałacowy dziedziniec jest miejscem odbywania się wieczornych koncertów. Z perystylu schody wiodą do dawnych dolnych komnat.

3. Katedra św. Duje w Splicie

Katedra św. Duje, ze smukłą, 61-metrową dzwonnicą królującą w panoramie miasta jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem starówki. Duże wrażenie robią wnętrza budowli z piękne rzeźbioną, romańską amboną oraz drewnianymi wrotami pochodzącymi z 1214 roku. Współczesna katedra to dawne mauzoleum Dioklecjana przebudowane w VII wieku i wchodzące w skład kompleksu Pałacu Dioklecjana.

Riva - promenada Splitu fot. Pixabay

4. Riva, czyli promenada

Przed rezydencją Dioklecjana ciągnie się długa, niezwykle popularna promenada. Riva jest ulubionym miejscem spacerowiczów w Splicie. To tutaj można znaleźć liczne kafejki i lodziarnie i to tutaj toczy się tak naprawdę życie towarzyskie miasta.

Długa aleja rozciąga się wzdłuż części portu, co pozwala na obserwowanie morza, przypływających statków oraz prywatnych jachtów. Wysokie palmy, zadbane trawniki oraz różne odmiany kwiatów dodają uroku całemu krajobrazowi.

5. Park i góra Marjan: z widokiem na Split

Po zwiedzaniu miasta warto wybrać się z nadbrzeża na zachód, w stronę góry Marjan (178 m n.p.m.). To doskonały punkt do podziwiania panoramy miasta oraz okolicznych, przybrzeżnych miejscowości.

Park Marjan fot. Shutterstock

Po dotarciu na miejscu czeka na odwiedzających niezwykle urokliwy i zielony teren ze spacerowymi alejkami i kilkoma niewielkimi, odnowionymi kapliczkami. To idealne miejsce, aby nieco ochłonąć od gwaru i tłumów turystów. Wejście na obszar parku i gór jest bezpłatne.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń