Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Święto Cytryny w Menton. Owocowy krajobraz stworzony ze 145 ton cytrusów!

20.02.2018 12:40

Cytrynowy słoń, cytrynowy Budda, cytrynowa małpa — podczas corocznego Święta Cytryny owocowe rzeźby tworzą niesamowity krajobraz we francuskim Menton. Cytrynowy festiwal przyciąga każdego roku ok. 160 tys. widzów.

Święto Cytryny w Menton fot. Valery Hache/East News

Corocznie na Lazurowym Wybrzeżu organizowane jest wydarzenie La Fête du Citron, czyli Święto Cytryny. Nad owocowymi dziełami pracuje około 300 osób, a efekty ich pracy można podziwiać przez 3 tygodnie. W tym roku święto w Menton wypada na okres od 17 lutego do 4 marca.

Cytrynowe słonie i posągi Buddy

W tym roku odbywa się 85. edycja cytrynowego festiwalu. Tematem przewodnim wydarzenia są Indie i świat Bollywood. Zobaczymy przepiękne figury słoni, małp, a nawet posągi Buddy zbudowane z pomarańczy i cytryn. Ulicami miasteczka przejdą muzycy, akrobaci, połykacze ognia i szczudlarze prezentujący spektakularne widowisko.

Tradycyjnie główną atrakcją Święta Cytryny w Menton jest przejazd przez główne ulice miasta pojazdów z platformami, na których wystawione są monumentalne konstrukcje wznoszone z układanych (jedna na drugiej) cytryn. Całemu wydarzeniu towarzyszą pokazy regionalnych strojów, koncerty i targi.

Ciekawą atrakcją jest Ogród Świateł — również przygotowany z owoców. Wieczorem odbywa się barwna parada zwieńczona pokazem sztucznych ogni. Ulice francuskiego Menton wypełnione są uczestnikami przebranymi w barwne stroje i  skropionymi olejkami eterycznymi. Można tutaj dostać prawdziwego, cytrusowego zawrotu głowy.

Święto Cytryny — impreza z tradycją

Cytrynowy festiwal w Menton odbywa się co roku od pierwszej połowy XX wieku. Za każdym razem jest to festiwal tematyczny. Historia powstania tego wydarzenia jest dość przyziemna — lokalni handlarze i hotelarze chcieli w ten sposób przyciągnąć jak największą liczbę turystów w okresie zimowym.

Od 1929 najważniejszym elementem tego święta była wystawa drzewek cytrynowych oraz owoców w ogrodach Hotelu Riwiera. W latach 30. połączono wystawę cytryn z wydarzeniami promującymi lokalne tradycje i kulturę Menton. Od 1936 roku Święto Cytryny miało już swoją oficjalną nazwę i zaczęło odbywać się w parku Biovès, gdzie organizowane jest do tej pory.

Obecnie cytrynowy festiwal jest wydarzeniem o międzynarodowej renomie, przyciągającym około 160 tys. widzów każdego roku. Tym, co najbardziej zachwyca i fascynuje, jest oczywiście prawdziwe bogactwo cytrusowych konstrukcji — każda stworzona z dbałością o najmniejszy szczegół. Okazuje się, że aby stworzyć monumentalne, cytrynowe konstrukcje, potrzebne jest około 145 ton cytryn!

Cytrusowa uczta

Co później dzieje się z tak ogromną ilością cytrusów, z których przygotowywane są owocowe rzeźby? Na szczęście są właściwie pożytkowane. Cytrynowe konstrukcje układane są w taki sposób, aby można je było później wykorzystać. Owoce nie są przebijane, a jedynie przywiązywane sznurkami. Kiedy na początku marca skończy się barwna impreza, zaczyna się kolejna — tym razem owocowa uczta, czyli wyciskanie soków, przygotowywanie nalewek i konfitur. Wszystko po to, aby w pełni wykorzystać owocowe dobrodziejstwa.

W wielu lokalach w Menton wprowadzone są nawet specjalne menu, czyli karty składające się wyłącznie z cytrynowych napojów i potraw. Z owoców powstają także cytrusowe mydełka, kremy i balsamy. Tutaj nic nie idzie na marne.

Skąd te cytryny?

Menton i okoliczne wioski od początku XX wieku były największym producentem tych owoców w Europie. Tutejsze cytrusy zawsze cieszyły się dużym uznaniem. Wyróżniają się nie tylko jasnym kolorem i podłużnym kształtem, ale przede wszystkim ogromną ilością soku i wyjątkowym aromatem za sprawą zawartości olejków aromatycznych w ich skórce.

Samo Menton, leżące na Lazurowym Wybrzeżu pomiędzy Monako i włoską Riwierą, ma idealny klimat do uprawy cytryn — sprzyja im dodatkowo ponad 300 słonecznych dni w roku. Legenda głosi, że miejsce dla drzewka wybrała biblijna Ewa, która dostrzegła w zatoce Garavan na Riwierze Francuskiej idealne miejsce dla stworzenia cytrynowego raju.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń