Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tajemnicza wyspa na jeziorze Finlandii? To fatamorgana uchwycona na zdjęciu

27.02.2019 15:31

Fińskiej straży granicznej udało się uchwycić rzadkie zjawisko. Na zamarzniętym jeziorze Inari widać zarys lądu – tak jakby na zbiorniku wyrosła duża wyspa. Zdjęcie tajemniczego lądu obiegło już sieć.

Tajmnicza wyspa na jeziorze Inari fot. Twitter/@lapinraja

Fotografia z tajemniczą wyspą pojawiła się na twitterowym koncie straży granicznej z Laponii. Okoliczny teren patrolowali funkcjonariusze z Finlandii. Na zamarzniętej tafli jeziora Inari pojawiła się tajemnicza wyspa, co czujnym strażnikom udało uchwycić się na zdjęciu. Wyglądało to tak, jakby wyspa pojawiła się znikąd.

Na środku jeziora wyrosła wyspa

W rzeczywistości „fragment lądu” widoczny na zdjęciu to nic innego jak fatamorgana, nazywana także mirażem. Złudzenie optyczne, charakterystyczne dla tropikalnego, gorącego klimatu pojawia się czasem także na terenach, gdzie temperatura spada do ok. -25 st. C. Właśnie takie warunki pogodowe panowały w Laponii w dniu, gdy zrobiono zdjęcie udostępnione w mediach społecznościowych.

Fatamorgana powstaje w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości. Miraże można obserwować również w Polsce, m.in. na Pustyni Błędowskiej oraz na Wyżynie Śląskiej.

Źródło: wprost.pl, onet.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi