Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tak wygląda zima w USA. Zdjęcia i wideo niczym kadry z filmu "Pojutrze"

01.02.2019 11:20

W środkowej-zachodniej części Stanów Zjednoczonych panują rekordowe mrozy, które miejscami sięgają nawet -48 stopni Celsjusza (w stanie Minnesota). W niektórych regionach kraju tak zimno nie było od 20 lat. Dowodem na to, jak niska temperatura panuje obecnie w USA, mogą być zdjęcia i filmiki publikowane w mediach społecznościowych. 

Zamarznięte Jeziora Michigan, USA fot. Patrick Gorski/Xinhua News/East News

Atak zimy w USA jest spowodowany przez wir polarny (ang. polar vortex), który zwykle zalega nad Arktyką, ale teraz nietypowe o tej porze roku masy ciepłego powietrza wypchnęły go na południe. W środkowej-zachodniej części Stanów Zjednoczonych panują rekordowe mrozy, które niemal całkowicie sparaliżowały życie mieszkańców. 

Chicago niczym Antarktyda

Jak podaje TVN24, w środkowej i północnej części stanu Wisconsin temperatura spadła do -29 st. C. W Chicago i Illinois odnotowano temperaturę od -26 do -23 st. C. Bardzo zimno było też na Wschodnim Wybrzeżu - w nocy ze środy na czwartek w Bostonie termometry pokazały -21 st. C, a w Nowym Jorku -18 st. C.

Zamarznięte jezioro Michigan

Z powodów silnych mrozów z jeziora Michigan wydobywa się para wodna. Skąd takie zjawisko? Lód, który skuwa wodny akwen, ma bowiem wyższą temperaturę niż powietrze. Trzeba przyznać, że zdjęcia zamarzniętego jeziora są naprawdę imponujące.

Mroźne eksperymenty

Choć rekordowe mrozy są bardzo groźne dla mieszkańców, część z nich przedstawia problem niskich temperatur panujących w USA "na wesoło". Internauci ostrzegają na przykład, aby nie jeść na zewnątrz i nie zostawiać ubrań na balkonie. 

"Podpalanie" torów w USA

Rekordowo niskie temperatury wpłynęły również negatywnie na transport po kraju. Pod wpływem bardzo mocnych mrozów tory kolejowe kurczą się, a zwrotnice zamarzają. W związku z tym pracownicy kolei podpalają je, aby pod wpływem ciepła się rozszerzyły.

Źródło: gazeta.pl, tvn24.pl

__

RadioZET.pl/NC

Oceń