Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Takich upałów nie było od niemal 80 lat. Rekordowe temperatury w Sydney

09.01.2018 12:08

W Sydney, największym mieście Australii, zanotowano najgorętszy dzień od 1939 roku. W niedzielę temperatura wyniosła aż 47,3 st. Celsjusza. Rekordowe upały zarejestrowano na zachodnich przedmieściach miasta Penrith. 

Takich upałów nie było od niemal 80 lat. Rekordowe temperatury w Sydney fot. Flickr

Ostatni raz rekordowo wysoką temperaturę zanotowano w rejonie Sydney 79 lat temu. Wówczas słupek rtęci pokazał 47,8 stopni Celsjusza. Władze wydały zakaz palenia ognia z obawy przed pożarami lasów. Już w sobotę w Australii spaliło się kilka posiadłości.

Co więcej, z powodu upału ok. 7 tys. gospodarstw domowych w obejmującym Sydney stanie Nowa Południowa Walia pozbawionych jest elektryczności. Wysoka temperatura uszkadza również drogi.

Według australijskich służb meteorologicznych od 1910 r. na tym kontynencie temperatura wzrosła o jeden stopień. Ubiegłego lata (grudzień 2016-luty 2017) zanotowano ponad 200 rekordowych odczytów temperatury. Występowały intensywne fale upałów i pożary lasów. We wrześniu 2017 r. ostrzegano Australijczyków, by po jednej z najbardziej suchych zim przygotowali się na niebezpieczne pożary lasów latem.

___

RadioZET.pl/PAP/NC

Oceń
Tagi