To najbardziej zanieczyszczone miejsce świata. A wciąż mieszka tu ponad 11 mln osób

10.04.2018 15:37

Badanie powietrza, przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia, wykazało, że Delhi jest najbrudniejszym miejscem na świecie. Pomimo ogromnego problemu z zanieczyszczeniem środowiska miasto wciąż zamieszkuje ponad 11 mln osób. 

Delhi fot. Shutterstock

Delhi, dawna stolica Indii, ma poważny problem z zanieczyszczeniem. Jednym z większych bogactw miasta jest czysta woda oraz powietrze.

Delhi najbrudniejszym miejscem na świecie

W 2014 roku Światowa Organizacja Zdrowia zbadała powietrze w 16 tys. miast z całego świata. W tym niechlubnym zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych metropolii zwyciężyło indyjskie Delhi. Już dwa lata temu władze miasta, zaniepokojone ogromnym problemem trującego powietrza, wprowadziły ograniczenie ruchu samochodowego. Okazuje się jednak, że spaliny samochodowe stanowią zaledwie jedną piątą części trujących pyłów nad Delhi.

Delhi fot. East News/Sajjad Hussain

Duży wpływ na powietrze mają także dymy z fabryk i domowych pieców, wszechobecny kurz, ogromne ilości spalanych śmieci oraz piasek niesiony przez wiatr z pustyni Thar. Co więcej, chociaż indyjskie miasto dysponuje oczyszczalniami ścieków, to brakuje mu odpowiedniej sieci kanałów, które doprowadzą tam odpady.

Zanieczyszczenie miasta sposobem na życie

Nawet świętą rzekę Yamuna, miejsce kultu religijnego, dotknął problem zanieczyszczenia. Rzeka przepływa przez Indie i dostarcza wodę około 57 milionom ludzi. Aż 80% zanieczyszczeń trafiających do niej zostanie wrzuconych na przestrzeni zaledwie 22,5-kilometrowego odcinka przechodzącego przez Delhi. W niektórych miejscach woda jest czarna od brudu.

Delhi fot. Shutterstock

Okazuje się, że niepokojący problem zanieczyszczeń i ogromne ilości odpadów, są dla niektórych mieszkańców sposobem na zarobek. Mężczyźni i kobiety przeszukują brzegi rzeki w poszukiwaniu wyrzuconych przez prąd wody śmieci, które nadają się do przetworzenia. Jeśli "zbiory" są udane, uda im się zarobić 1000 rupii, czyli równowartość około 15 dolarów. Jest to trzy razy tyle, ile wynosi średnia robotnika w Delhi.

Źródło: national-geographic.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi