Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To najkrótszy pas startowy świata. Zapierające dech w piersiach lądowanie [WIDEO]

05.02.2018 11:38

To nie tylko najkrótszy, ale również najbardziej niebezpieczny pas startowy na świecie. Mowa o lotnisku Juancho E. Yrausquin, na karaibskiej wyspie Saba. Start i lądowania są tutaj naprawdę ekstremalnym przeżyciem.

To najkrótszy pas startowy świata. Zapierające dech w piersiach lądowanie [WIDEO] fot. Flickr

Pasażerowie, dla których start i lądowanie to najgorsze momenty lotu, zdecydowanie nie powinni wybierać się na karaibską wyspę Saba, liczącą zaledwie 13 km2. Właśnie tam znajduj się jeden z najbardziej niebezpiecznych portów lotniczych na świecie – Juancho E. Yrausquin.

Lotnisko fot. Flickr

Lotnisko powstało na skalistym terenie. Droga startowa dla samolotów ma zaledwie 400 metrów długości! Ale to nie wszystko. Samolot zatrzymuje się tuż przed stromym urwiskiem. Piloci mają naprawdę niewiele czasu, aby wyhamować…

W sieci można znaleźć wiele nagrań pokazujących start oraz lądowanie na wyspie Saba. Najbardziej imponujący (a zarazem przerażający) widok przedstawiają filmiki nagrane z perspektywy pilotów.

Obecnie z lotniska Juancho E. Yrausquin korzystają głównie lokalne linie Winair. Oczywiście pod sterami najbardziej doświadczonych pilotów.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi