Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To najpopularniejsza trasa PKP wśród Polaków. Dokąd jeździmy najchętniej?

17.08.2018 11:09

Podróże koleją cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. W pierwszym półroczu 2018 roku tę formę podróżowania wybrało ponad milion osób więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jaką trasę wybieramy najchętniej? 

PKP Intercity fot. Tomasz Kawka/East News

Dane dotyczące najpopularniejszych połączeń kolejowych zostały umieszczone na stronie internetowej PKP Intercity. 

Z Krakowa do Warszawy jeździmy najczęściej

W pierwszym półroczu tego roku najpopularniejszym połączeniem był przejazd z Krakowa do Warszawy - w taką podróż wybrało się ponad 1,2 mln pasażerów. Blisko 900 tys. podróżnych jechało pociągami PKP Intercity z Gdańska do Warszawy.

Inne popularne połączenia to relacje z Poznania i Białegostoku do Warszawy, a także z Warszawy do Wrocławia. Najczęściej wybieranymi przejazdami nieuwzględniającymi stolicy były relacje Poznań-Wrocław, Katowice-Wrocław oraz Poznań-Trójmiasto.

Największy wzrost liczby pasażerów PKP Intercity odnotowało na trasie Warszawa-Wrocław, wyniósł on 25% w stosunku do pierwszego półrocza 2017 roku 24% więcej podróżnych wybrało połączenie Katowice-Wrocław. Duży wzrost (11%) odnotowano także na trasie Białystok-Warszawa. 

ZOBACZ TAKŻE: Warszawa: co warto zobaczyć? Oto 10 największych atrakcji stolicy 

Rodziny i seniorzy chętniej podróżują

W pierwszym półroczu 2018 roku z usług PKP Intercity skorzystało prawie 9% więcej rodzin z dziećmi. Największe wzrost liczby podróżujących zanotowano na trasie Warszawa-Wrocław (34%), Trójmiasto-Warszawa (26%) oraz Kraków-Warszawa (21%). 

Rónież seniorzy coraz chętniej wyruszają w kolejowe podróże po Polsce - ich liczba w pociągach PKP Intercity wzrosła w ciągu sześciu miesięcy o blisko 30%. Największy wzrost pasażerów w tej grupie przewoźnik odnotował na trasie Częstochowa-Warszawa (11%), Bydgoszcz-Warszawa (7%), Trójmiasto-Warszawa (6%).

Źródło: PKP Intercity

___

RadioZET.pl/NC

Oceń