Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To najtańsze stolice Europy na długi weekend. Gdzie warto pojechać na majówkę?

04.04.2019 11:29

Gdzie w Europie można ciekawie spędzić czas, zjeść coś dobrego i jednocześnie nie wydać fortuny? Skyscanner stworzył raport, w którym wskazał najtańsze stolice w Europie. Wyniki zestawienia mogą być doskonałą podpowiedzią dotyczącą kierunki na tegoroczną majówkę!

Kijów fot. Shutterstock

W swoim zestawieniu Skyscanner porównał koszty, jakie najczęściej ponoszą turyści podczas zwiedzania i wyliczył dzienny budżet, jaki powinniśmy przeznaczyć na jeden dzień w danym mieście. W ten sposób opracował listę najtańszych europejskich stolic na długi weekend. W tworzeniu tego zestawienia wzięto pod uwagę opłatę za jedną dobę w hotelu, dzienne wydatki na jedzenie bez specjalnego oszczędzania, komunikację miejską (przejazd w tę i z powrotem) oraz średni koszt atrakcji turystycznych w danym mieście. Które europejskie stolice zwyciężyły w tym zestawieniu?

Kijów najtańszy na weekend

Najtańsza na weekend okazała się stolica Ukraina - Kijów. Z wyliczeń serwisu wynika, że dzienny koszt pobytu w tym mieście to ok. 59 złotych  od osoby. Duży wpływ na popularność tego miejsca ma bez wątpienia fakt, że w ostatnim czasie otwarto tanie połączenia z Polski. Co można zobaczyć w Kijowie? Z jednej strony imponujące obiekty sakralne (np. klasztor Peczerska Ławra, Sobór Mądrości Bożej czy Sobór Św. Zofii), z drugiej miejsca związane ze współczesną Ukrainą, m.in. słynny Majdan Niepodległości oraz ulice pełne murali. 

Jak można wyczytać w raporcie Skyscannera: "Niezwykle tania jest też komunikacja miejska. Żeton na metro kosztuje (dosłownie) grosze – 5 hrywien. To przynajmniej pięć razy mniej niż w Warszawie. (...) W stolicy Ukrainy funkcjonują sieciowe bary samoobsługowe, gdzie można zjeść tanio – suty obiad to koszt ok. 13-15 złotych. Lokalne hostele urzekną niejednego – Kijów pod względem niedrogiej bazy noclegowej rozwija się coraz prężniej, a wiele z nich jakością mogłoby konkurować z zachodnimi metropoliami, z Paryżem na czele”.

Przeczytaj także: Długie weekendy 2019 - kiedy wypada wolne i kiedy wziąć urlop? 

Sofia i Belgrad w czołówce tanich stolic

Drugie miejsce w zestawieniu "najtańszych stolic na weekend" zajęła Sofia, gdzie warto obejrzeć piękny sobór Aleksandra Newskiego, widniejącą na liście UNESCO Cerkiew Bojańską czy Cerkiew Świętej Niedzieli. Średni dzienny koszt pobytu w tym mieście wycenia to 108 złotych na osobę (w tym koszt jedzenia 60 PLN, a atrakcje turystyczne mieszczące się w przedziale ok. 11 PLN).

Trzecią najtańszą piękną stolicą europejskiego państwa jest Belgrad, gdzie - według Skyscannera - dzienny koszt pobytu to ok. 108 złotych.  Najlepszym sposobem zwiedzania miasta są darmowe spacery z przewodnikiem po mieście, które każdego dnia startują z Placu Republiki. Wśród największych atrakcji Starego Miasta są park i twierdza Kalemegdan z zapierającym dech widokiem na Dunaj i Sawę. Stolicę Serbii można zwiedzać pieszo lub rowerem.

Zagłosuj

Czy na dłuższe weekendy wyjeżdżasz poza Polskę?

Bukareszt i Budapeszt dobre na długi weekend

Według raportu Skyscannera kolejne pozycje zajmuje stolica Rumunii - Bukareszt. To dobre miejsce na weekend nie tylko ze względu na niskie ceny, ale również wspaniałą atmosferę i liczne zabytki.  Średni dzienny koszt pobytu w tym mieście to ok. 128 złotych.

- „Należąca do najstarszej części Bukaresztu ulica Lipscani kusi barami, knajpkami i odrestaurowanymi kamienicami. Za sycący posiłek w restauracji zapłaci się przeciętnie 26 złotych. Jeśli w ramach pamiątki z podróży będziemy chcieli przywieźć dobre wino, będzie nas ono kosztowało około 20 PLN” – czytamy w raporcie Skyscannera. 

Kolejne miejsce zajmuje znana stolica Węgier - Budapeszt. Miejsce to, dzięki swemu wyjątkowemu położeniu geograficznemu, należy do najwspanialszych miast na świecie, a zdaniem UNESCO do najpiękniejszych stolic świata. Dzienny koszt pobytu w stolicy Węgier wynosi ok. 134 złotych.

- „W stolicy Węgier można zjeść solidnie i niedrogo. Ceny za langosza (drożdżowy placek z dodatkami) zaczynają się od 4 złotych (wersja podstawowa) po 12 złotych z większą ilością dodatków. Smakujący nie tylko regionalne pyszności, ale i miejscowe zwyczaje powinni udać się do Centralnej Hali Targowej, gdzie znajdzie się w bród lokalnych przysmaków. W Budapeszcie do dyspozycji turystów jest wiele możliwości tańszego noclegu (hostele, pokoje lub lokale do wynajęcia) w samym sercu miasta. Za wstęp do większości miejsc trzeba zapłacić, ale bez trudu znajdzie się i te, które nie wymagają opłat. Przykładowo, wejście do Parlamentu kosztuje niespełna 30 złotych – to cena dla obywateli Unii Europejskiej. Można wziąć także udział w bezpłatnych spacerach po mieście z przewodnikiem. Całkowicie za darmo podziwia się nurt Dunaju i Most Łańcuchowy” – przedstawiono w raporcie.

Przeczytaj także: Wybierasz się do Budapesztu? Oto 11 rzeczy, które musisz zrobić w tym mieście 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń