Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To oni podjęli wyzwanie zdobycia K2! Kim są uczestnicy zimowej ekspedycji na ośmiotysięcznik?

08.02.2018 16:12

Najwyższy szczyt w Karakorum, zwany K2, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Nie bez powodu właśnie ta góra wciąż pozostaje niezdobyta zimą. Kim są himalaiści, którzy podjęli się osiągnięcia „niemożliwego” i biorą udział w zimowej wyprawie na K2? Przybliżamy ich sylwetki.

To oni podjęli wyzwanie zdobycia K2! Kim są uczestnicy zimowej ekspedycji na ośmiotysięcznik? fot. Fotolia

K2 to drugi najwyższy szczyt świata (8611 m n.p.m.) i ostatni z czternastu ośmiotysięczników, którego nikt dotąd nie zdobył zimą. Góra niezwykle niebezpieczna, wymagająca, trudna do zdobycia. W okresie zimowym wiatry osiągają tam prędkość do 120 km/h, a temperatura spada nawet do minus 50 stopni Celsjusza. W lecie z kolei słońce sprawia, że z góry często schodzą lawiny i obrywa się lód, który stanowi śmiertelne zagrożenie dla alpinistów.

Na stokach K2 zginęło wielu himalaistów, przez co miejsce to nazywane jest „górą mordercą”. K2 było atakowane zimą trzy razy - w tym dwukrotnie przez Polaków - jednak żadna z grup nie przekroczyła wysokości 8000 metrów.

W obecnej, Zimowej Narodowej Wyprawie na K2, bierze udział kilkunastu polskich himalaistów, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Przedstawiamy sylwetki osób, które podjęły się jednego z największych wyzwań współczesnego himalaizmu sportowego.

Krzysztof Wielicki (67 lat) – kierownik wyprawy

Nazywa się go „nestorem polskiego himalaizmu”. Krzysztof Wielicki Już w latach młodości pokochał góry. W czasie studiów pełnił funkcję szefa Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich, a w 1972 roku brał udział w letnim kursie wspinaczkowym pod okiem Wandy Rutkiewicz.

Krzysztof Wielicki fot. Albin Marciniak/East News

Z upływem lat zdobywanie gór stało się jego życiową pasją. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył ośmiotysięcznik – Broad Peak 8047 m – w ciągu jednego dnia, w czasie 16 godzin. Na trzy ośmiotysięczniki wszedł samotnie, wytyczył trzy nowe szlaki. Na swoim koncie ma m.in. Makalu, Dhaulagiri, Sziszapangmę, Nanga Parbat oraz K2. Zdobył wiele nagród i wyróżnień.

Janusz Gołąb (50 lat) – kierownik sportowy wyprawy

To pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (wraz z Adamem Bieleckim, w marcu 2012 roku). Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice oraz legendarnego tzw. „Wunder team”, który dokonał serii najznakomitszych wspinaczek w historii polskiego alpinizmu, m.in. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach.

Janusz Gołąb fot. Anna Kaczmarz/Polska Press/East News

Janusz Gołąb może pochwalić się także ekstremalnymi wspinaczkami na Alasce i Grenlandii. Latem 2014 roku, wspólnie z Marcinem Kaczkanem, zdobył K2. Teraz podejmuje się wyzwania zdobycia tego ośmiotysięcznika również zimą.

Piotr Snopczyński (67 lat) – Kierownik Bazy

Wspina się od około 30 lat, należy do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu i jest nestorem polskiego himalaizmu. Zdobywca szczytu Gashebrum II oraz uczestnik kilkunastu wypraw na szczyty ośmiotysięczne w tym zimowych ekspedycji Andrzeja Zawady. W 2006 zdobył Aconcague oraz wierzchołek północny Shisha Pangmy solo. W górach wysokich był na ponad 20 wyprawach, w tym trzech zimowych. Tylko w Himalajach uczestniczył w siedmiu akcjach ratowniczych, w czasie których ratował i transportował kolegów.

Adam Bielecki (34 lata)

Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków i wspina od 13 lat. Jest autorem kilkudziesięciu wypraw w różne góry na pięciu kontynentach.

Adam Bielecki fot. Facebook/Adam Bielecki

W 2000 roku w wieku 17 lat jako najmłodszy na świecie dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri (7010 m n.p.m.) – otrzymał za to wyróżnienie w konkursie Kolosy 2000. W 2012 roku, razem z Januszem Gołębiem, jako pierwsi zimą zdobyli Gasherbrum I. Na koncie Bieleckiego jest także Makalu, K2 oraz zimowe wejście na Broad Peak.

Rafał Fronia (46 lat)

Należy do Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego i był wieloletnim zawodnikiem w biegach górskich. Fronia uczestniczył w wielu wyprawach, w tym w zimowej na Broad Peak (2010/2011).

Rafał Fronia fot. Albin Marciniak/East News

Rafał Fronia może pochwalić się również takimi szczytami jak: Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse oraz Gasherbruma II. Z zawodu jest kartografem w wydawnictwie turystycznym PLAN.

Marek Chmielarski (40 lat)

Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Zdobył m.in. Gasherbrum II, Broad Peak i Ama Dablam. Za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300 metrów (podczas wyprawy na Broad Peak) otrzymał Dyplom Fair Play PKOl.

Marek Chmielarski fot. Albin Marciniak/East News

Marek Chmielarski wspinał się w rejonach górskich i skalnych m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Północnej. Na co dzień jest instruktorem i pracownikiem wysokościowym.

Dariusz Załuski (59 lat) – operator filmowy

Należy do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Na liście jego osiągnięć górskich znajdują się m.in. K2, Mount Everest, Lhotse, Gasherbrum II i Cho Oyu. Dariusz Załuski uczestniczył także w siedmiu wyprawach zimowych na K2, Makalu, 2 razy na Nanga Parbat i na Shisha Pangmę, Gasherbrum I.

Dariusz Załuski fot. Rafał Oleksiewicz/East News

W 1989 roku dokonał pierwszego wejścia na Hagshu w Himalajach oraz Borondo Sar w Karakorum. Na co dzień jest filmowcem, autorem filmów górskich, nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Denis Urubko (44 lata)

To legenda polskiego himalaizmu. Jest piętnastym człowiekiem w historii, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata – tzw. Koronę Himalajów. Łącznie wykonał 21 wejść na ośmiotysięczniki. Oprócz tego zdobył 10 szczytów siedmiotysięcznych i ma w swoim dorobku 34 wejścia solowe.
Do jego największych osiągnięć należą pierwsze wejścia zimowe na Makalu (w 2009 roku) oraz Gaszerbrum II (w 2011 roku). Rosjanin – od 2015 roku ma obywatelstwo polskie.

Denis Urubko Na zdjęciu z Krzysztofem Wielickim (po prawej).  fot. Albin Marciniak/East News

27 stycznia 2018 roku, wspólnie z Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, która została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi.

Piotr Tomala (45 lat)

Organizator i lider kilkudziesięciu wypraw w góry wysokie w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje. Członek Klubu Wysokogórskiego Lublin. Na jego koncie są m.in. Mt. McKinley (6190 m n.p.m.), Aconcangua (6962 m n.p.m.), Huascaran (6768 m n.p.m.), Pisco, Alpamayo, Ama Dablam (6812 m n.p.m.), Island Peak oraz dwa ośmiotysięczniki – Cho Oyu (8201 m n.p.m.) i Broad Peak (8051 m n.p.m.).

Piotr Tomala fot. Mariusz Grzelak/East News

Piotr Tomala wspinał się także na Nanga Parbat i Manaslu. Na co dzień mieszka w Lublinie i prowadzi firmę zajmującą się pracami wysokościowymi.

Maciej Bedrejczuk (35 lat)

Taternik, alpinista, wspinacz sportowy i członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Wspinał się w Alpach na północnych ścianach Grandes Jorasses, Materhorn, Eiger. W Gruzji pokonał w stylu alpejskim trudne drogi na zachodniej ścianie Uszby i północnej Czatyn Tau.

Maciej Bedrejczuk fot. Facebook/Maciej Bedrejczuk

Maciej Bedrejczuk, podczas eksploracyjnej wyprawy do doliny Lachit w Karakorum, wytyczył dwie nowe drogi na dziewiczych ścianach szczytów sześciotysięcznych. Rzeszowianin.

Artur Małek (37 lat)

Taternik, alpinista i himalaista. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Jesienią 2012 roku, podczas wyprawy PZA na Lhotse, osiągnął wysokość 8000 m n.p.m.

Artur Małek fot. Facebook/Artur Małek

Jest pierwszym z zimowych zdobywców Broad Peak (5 marca 2013). Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Mieszka w Tychach.

Marcin Kaczkan (44 lata)

Wspina się od 1996 roku. Organizował i brał udział w wielu wyprawach w góry wysokie, m.in. Andy, Pamir, Thien-Shan, Himalaje, Karakorum. Zdobył tytuł „Śnieżnej Pantery” za wejście na komplet siedmiotysięczników byłej ZSRR.

Marcin Kaczkan fot. Andrzej Iwanczuk/East News

Marcin Kaczkan uczestniczył w wyprawach zimowych: Broad Peak 2010/2011 i Netia K-2 2003, gdzie wraz z Denisem Urubko i Piotrem Morawskim osiągnął zimowy rekord wysokości na K2. Na liście jego górskich osiągnięć jest także zdobycie w samotnym ataku Nanga Parbat. Z wykształcenia jest elektronikiem, pracuje jako adiunkt na Politechnice Warszawskiej.

Jarosław Bator (44 lata) – ratownik medyczny

Jest ratownikiem medycznym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownikiem GOPR, a także instruktorem ratownictwa górskiego. Organizował kilkanaście wypraw w Andy, Himalaje, Kaukaz i góry Alaski. Na swoim koncie ma m.in. na Ama Dablam (solo w stylu alpejskim 3 dni), Alpamayo Pisco, Matterhorn czy Mt. McKinley. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2.

Jarosław Bator jest także współzałożycielem agencji Eventowej More Then Explore, fotografem i filmowcem wypraw. Z ważnych względów rodzinnych musiał opuścić kolegów z narodowej zimowej wyprawy na K2 (2017/18).

Źródło: polskihimalaizmzimowy.com, national-geographic.pl, wikipedia.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń