Trąby wodne u wybrzeży Włoch. Niebezpieczne zjawisko uchwycone na zdjęciach

22.11.2018 12:48

Trąbę wodną, nazywaną też wodnym tornadem, mogli oglądać we wtorek mieszkańcy regionu Kampania w południowych Włoszech. Niezwykłe, a zarazem niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, odnotowano także w innych miejscowościach na południu kraju.

Trąba wodna Włochy fot. Twitter/donatotesauro73

We wtorek 20 listopada na południu Włoch, a dokładniej w Salerno w regionie Kampanii, zaobserwowano rzadkie zjawisko, jakim jest trąba wodna. Mieszkańcy miasta uwiecznili to zjawisko na zdjęciach i udostępnili je w mediach społecznościowych. 

Trąba wodna w Salerno

Imponujący wir wywołał strach wśród wielu mieszkańców. Na szczęście nagłe zjawisko atmosferyczne nie spowodowało większych szkół, nie było również ofiar. Świadkowie zdarzenia mówili, że trąba wodna unosiła przedmioty z ziemi i niszczyła liny stalowe używane do cumowania statku. 

Trąba wodna lub też wodne tornada są raczej rzadkim zjawiskiem meteorologicznym. Powstają w wyniku formowania chmurzastego wiru w kształcie leja, który występuje nad powierzchnią wody. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste, a w początkowych fazach można je rozpoznać dzięki śladowi, jaki pozostawiają na powierzchni wody.

Trąby wodne nie były jedynym zjawiskiem, które nawiedziło tego dnia Włochy. W regionu na osi Kalabria - Apulia pojawiły się burze z gradem, a nawet trąby powietrzne, które połamały drzewa i zniszczyły budynki.

Gwałtowna pogoda na południu kraju to skutek napływu ciepłych mas powietrza znad Afryki. We wtorek temperatura wzrosła tam do ponad 20 stopni Celsjusza.

Przeczytaj także:

• Tsunami u wybrzeży Majorki i Minorki. Zalane plaże i podtopione hotele

Tornado wodne u wybrzeży włoskiej wyspy [WIDEO]

Źródło: o2.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń