Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tsunami po upadku ściany lodowca na Islandii. Turyści uciekali przed wysokimi falami

03.04.2019 10:40

Grupę turystów na Islandii zaskoczyło tsunami, które powstało po zsunięciu się do morza masywnego bloku lodowca. Niebezpieczna sytuacja została nagrana przez jednego ze świadków zdarzenia i opublikowana w mediach społecznościowych. 

Góra lodowa na Islandii fot. Facebook/Háfjall

Turyści zatrzymali się w Parku Narodowym Vatnajökull w południowo-wschodniej części Islandii, by podziwiać słynny lodowiec Breiðamerkurjökull. Nie spodziewali się, że będą zmuszeni do ucieczki.

Niewielkie tsunami na Islandii [WIDEO]

W pewnym momencie od lodowca oderwał się masywny blok, który spowodowała powstanie fali. Zdarzenie sfilmował Stephan Mantler, przewodnik górski i właściciel firmy turystycznej Hafjall. 

Na filmie słychać, jak kawałki lodowca wpadają do wody. Można zobaczyć, jak grupa turystów zaczyna zdawać sobie sprawę z rozmiarów tsunami i decyduje się na ucieczkę w wyżej położone partie brzegu. 

- Chociaż o tej porze roku jest to dość częste zjawisko, to było wyjątkowo duże i znacznie bliżej brzegu niż zwykle - powiedział Mantler dla CNN. - Najważniejsze, nikt nie został ranny - dodał przewodnik. 

Źródło: onet.pl

Przeczytaj także:

•  Znaleźli się na drodze pędzącej lawiny. Nagrali przerażający obraz żywiołu [WIDEO]

•  Panika na plaży Minorki. Turyści uciekali przed trąbą powietrzną [WIDEO] 

___

RadioZET.pl/NC

Oceń