Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Turysta przewiózł w bagażu 10 kg rafy koralowej. Celnicy złapali pasażera na lotnisku

25.02.2019 11:23

Ponad 10 kilogramów rafy koralowej w bagażu podróżnego z Wietnamu odnaleźli celnicy na warszawskim lotnisku.

Rafa koralowa w bagażu fot. mazowieckie.kas.gov.pl

Coraz częściej wybieramy się na wakacje w odległe rejony świata. Miejsca takie zwykle zachwycają nieprzebranym bogactwem fauny i flory, co może zachęcać do przywiezienia ze sobą oryginalnej pamiątki. Z takiej okazji skorzystał obywatel Wietnamu mieszkający w Polsce, który zabrał do kraju... duży fragment rafy koralowej.

Prawie 10 kg rafy koralowej w bagażu 

Funkcjonariusze celno-skarbowi na lotnisku w Warszawie odnaleźli w bagażu Wietnamczyka spory fragment rafy koralowej o wadze 9,5 kg oraz cztery mniejsze okazy. Z wyjaśnień podróżnego wynika, że koralowce miały służyć jako wyposażenie domowego akwarium. 

Rafa koralowa fot. mazowieckie.kas.gov.pl

W ostatnim czasie funkcjonariusze znaleźli trzy inne sztuki koralowców przywiezionych z Malediwów. Według służb celnych były to pamiątki, prawdopodobnie legalnie zakupione w sklepie przez małżeństwo z Polski.

IAS przypomina, że przywóz koralowców na obszar Unii Europejskiej wymaga zezwolenia eksportowego z kraju wywozu i zezwolenia importowego. Jednoczenie fakt ten należy zgłosić na granicy służbie Celno-Skarbowej. Podkreślono, że rafa koralowa to żywy organizm należący do świata zwierząt i nie wolno zabierać go z jego naturalnego środowiska.

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń