Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Turystki nie wpuszczono na wieżę Eiffla, bo... nie ma jednej nogi. "To utrudniałoby ewakuację"

02.10.2018 12:23

Pochodząca z Australii turystka, choć od urodzenia porusza się o kulach, ćwiczy breakdance i wykonuje akrobacje, nie została wpuszczona na wieżę Eiffla i do paryskich katakumb. Zdaniem pracowników, mogłaby stanowić "zagrożenie dla siebie i innych". 

Turystki nie wpuszczono na wieżę Eiffla, bo... nie ma jednej nogi. "To utrudniałoby ewakuację" fot. Instagram/roya.thedestroya

Roya Hosini (pseudonim sceniczny to Roya the Destroya) urodziła się z jedną nogą. Niepełnosprawność nie stanowi dla niej jednak problemu. Dziewczyna trenuje gimnastykę oraz pracuje w roli artystki cyrkowej, tancerki i trenerki. Pomimo tego pracownicy francuskich atrakcji uznali, że nie powinna odwiedzać takich miejsc jak wieża Eiffla czy katakumby...

"To jakby ślepiec pilotował samolot"

W pracy i w życiu codziennym Hosini nie czuje swojej niepełnosprawności, ale dla pracowników dwóch paryskich atrakcji turystycznych brak nogi okazał się sporym problemem. 

"Nie może pani tutaj wejść z powodu niepełnosprawności" - miała usłyszeć Roya tuż przed katakumbami. Z kolei zwiedzanie przez nią wieży Eiffla "utrudniałoby innym ewakuację". Kobieta przyznała, że nigdy wcześniej nie doświadczyła czegoś podobnego. Zwłaszcza, że od dziecka interesował ją sport, a brak nogi nie stanowił problemu opanowaniu nawet breakdance'u.

Kiedy dopytywała, dlaczego naprawdę nie chcą jej wpuścić, usłyszała od jednego z pracowników: "to jakby ślepiec pilotował samolot". Roya opisała swoje doświadczenia w sieci, a temat bardzo szybko podjęły media na całym świecie - w tym przede wszystkim we Francji.

Na komentarz zdecydowali się też przedstawiciele obu atrakcji turystycznych. Przeprosili kobietę i stwierdzili, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. 

- "Na pewno wyciągniemy konsekwencje i postaramy się, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji" - czytamy w jednym z oświadczeń.

Przeczytaj także: 

• Paryż walczy z Airbnb. Władze chcą całkowicie zakazać wynajmu mieszkań 

• MSZ ostrzega przed podróżą do tych krajów. Na liście m.in. trzy popularne w Europie

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń