Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Turystyczny raj staje się wysypiskiem śmieci. Na Bali ogłoszono stan wyjątkowy

08.01.2018 10:21

Zamiast rajskich plaż, tony zalegających śmieci. Władze indonezyjskiej wyspy Bali biją na alarm. W porozumieniu z rządem w Dżakarcie ogłoszono stan wyjątkowy.  

Turystyczny raj staje się wysypiskiem śmieci. Na Bali ogłoszono stan wyjątkowy fot. Flickr

Indonezyjskie władze oficjalnie przyznały, że borykają się z katastrofą ekologiczną. Ogromne wysypiska śmieci, które pojawiły się w strefie przybrzeżnej, mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców i turystów.

Bali jest niewielką indonezyjską wyspą (ma 5,6 tys. km2 powierzchni) należącą do archipelagu Małych Wysp Sundajskich. W folderach podróżniczych miejsce to przedstawione jest jako turystyczny raj z pięknymi plażami, lazurową wodą i fantastycznymi krajobrazami. Rzeczywisty obraz wyspy znacznie odbiega od tych wyobrażeń. Bali ma bowiem ogromny problem z zalegającymi na wybrzeżu wysypiskami śmieci.

Sama Indonezja jest na drugim miejscu (po Chinach) w rankingu na najbardziej zanieczyszczoną strefę przybrzeżną. Szacuje się, że kilkadziesiąt milionów ton odpadków przedostało się stąd w ciągu jednego roku do mórz i oceanów!

Bali fot. Flickr

Głównym powodem zanieczyszczenia strefy przybrzeżnej indonezyjskich wysp jest działalność ludzi, którzy nie dbają o środowisko. Mieszkańcy mają bardzo często lekceważący stosunek co do zasad segregowania odpadków i składowania ich w wyznaczonych miejscach. Nie bez winy są również właściciele hoteli, którzy nielegalnie pozbywają się śmieci, aby w ten sposób zaoszczędzić. Każdego roku po sezonie monsunów plaże na Bali toną w śmieciach. Wiatr przynosi na wybrzeże różnorodne odpady, które później zalegają tam tygodniami.

W ostatnim czasie strefa przybrzeżna stała się tutaj tak zanieczyszczona, że podjęto decyzję o wprowadzeniu na wyspie stanu wyjątkowego. Problem śmieci coraz bardziej zagraża nie tylko środowisku, ale i wizerunkowi Bali w oczach turystów z całego świata.

Bali fot. Flickr

Aby zmniejszyć istniejący problem, zorganizowano akcje sprzątania wybrzeża. Władze zadeklarowały również specjalne działania pod nazwą „Pogotowia Ratunkowego dla plaż”, czyszcząc pas przybrzeżny w popularnych miejscowościach – Jimbaran, Seminyak czy Kuta. Niemal 700 osób zajmowało się wywożeniem śmieci. Problem jest naprawdę duży, bo każdego dnia usuwanych jest blisko 100 ton odpadów! Rząd planuje przeznaczać rocznie aż miliard dolarów na sprzątanie wybrzeża.

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń