Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tutaj woda ma różowy kolor. To miejsce istnieje naprawdę

28.12.2017 15:25

Choć wiele osób wątpi w prawdziwość tego miejsca, różowa laguna w Las Coloradas naprawdę istnieje. Jej kolor jest nieziemski, ale prawdziwy. To magia stworzona przez naturę.

Tutaj woda ma różowy kolor. To miejsce istnieje naprawdę fot. Flickr

Różowa laguna znajduje się w meksykańskiej wiosce Las Coloradas, na wschodnim wybrzeżu półwyspu Jukatan. Jest częścią Rezerwatu Biosfery Ria Lagartos, który zachwyca niezwykłą różnorodnością krajobrazów i ekosystemów. Miejsce to stało się tak popularne, że turyści zaczęli odwiedzać Meksyk głównie po to, aby zobaczyć różowy „cud natury” na własne oczy. A później zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Różowa laguna fot. Flickr

A skąd ten różowy?

Niesamowity kolor na zdjęciach nie jest efektem pracy grafików czy specjalnego procesu barwienia, lecz wynikiem naturalnego zjawiska. Magiczna barwa laguny w Las Coloradas pochodzi od naturalnego barwnika wytwarzanego przez czerwony plankton i maleńkie skorupiaki z rodzaju artemia, zamieszkujące zbiornik. Gdy woda paruje, organizmy te stają się bardziej skoncentrowane, co dodatkowo wyostrza kolor laguny i przyciąga przepiękne flamingi! Widoki są naprawdę niesamowite.

Różowa laguna fot. Flickr

W „królestwie soli”

Uroku tej wyjątkowej, różowej scenerii dodają bloki soli - w Las Coloradas w przeszłości działały kopalnie tego minerału. Już przy samym wjeździe do wioski można zauważyć lśniące w słońcu olbrzymie kopce soli. Już od czasów starożytnych Majów ta część wybrzeża Zatoki Meksykańskiej była znana z produkcji tego minerału. Proces jego pozyskiwania odbywał się wtedy w sposób naturalny. Słona morska woda przepływała na płaskie równiny, tworząc na nich solne laguny. Pod wpływem słońca odparowywała z nich woda, pozostawiając świeżą sól morską. 

Różowa laguna fot. Flickr

Plaże z białym piaskiem

W bezpośrednim sąsiedztwie różowej laguny Las Coloradas rozciągają się przepiękne plaże z białym piaskiem i turkusową wodą. Wystarczy przejść na drugą stronę drogi i wspiąć się na piaszczyste wydmy, by krajobraz całkowicie się zmienił. Różowy kolor ustępuje tam miejsca przepięknemu błękitowi. Plaże Las Coloradas są dzikie i rzadko odwiedzane przez turystów, więc to idealne miejsce dla poszukujących rajskiego zakątka.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń