Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Unia Europejska chce wprowadzić nowy podatek lotniczy. Ceny biletów mogą wzrosnąć

11.06.2019 10:29

Władze Francji zaproponowały, aby Komisja Europejska wprowadziła nowy podatek lotniczy, który miałby obowiązywać na terenie całej UE. Celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Ale to nie koniec propozycji. Zawnioskowano również, aby wprowadzić zakaz lotów krajowych na trasach, na których można w ciągu pięciu godzin dojechać pociągiem.

Samolot fot. Pixabay

Projekt wprowadzenia nowego podatku lotniczego na terenie UE przedstawiła w czwartek francuska minister transportu Elisabeth Borne - podaje Fly4free. Szczegóły tego wniosku nie są na razie znane. Wiadomo jedynie, że rozważane są różne pomysły: może to być dopłata do biletu lotniczego lub do kosztów paliwa. Bez względu na sposób, koszty podatku z pewnością najbardziej dotkną pasażerów. 

Podatek lotniczy i wyższe ceny biletów 

Transport lotniczy według danych ONZ odpowiada za ok. 2 procent zanieczyszczenia powietrza na świecie. - Biorąc pod uwagę skalę zmian klimatycznych, uważamy, że trzeba działać szybko - powiedzieli przedstawiciele francuskiego rządu. 

Główny problem tkwi w powszechności transportu lotniczego. W zeszłym roku Ryanair został uznany za 10 największego truciciela w Unii Europejskiej. Więcej szkodliwych substancji do atmosfery emitują tylko elektrownie węglowe. W ciągu 5 lat irlandzki przewoźnik zwiększył poziom emisji dwutlenku węgla aż o 49 procent. 

Jest jednak pewne, że branża lotnicza z całą stanowczością wystąpi przeciwko jakimkolwiek nowym podatkom. Podczas konferencji IATA w Seulu, krytycznie na temat wprowadzania dopłat wypowiedział się szef IATA, Alexandre de Juniac. Jego zdaniem, linie lotnicze starają się ograniczyć zanieczyszczenie środowiska – inwestując w biopaliwa czy bardziej ekonomiczne i ekologiczne samoloty.

Loty krajowe zostaną zlikwidowane?

Zaskakującą propozycją zgłosiła była francuska minister, Delphine Batho. Zawnioskowała, aby w trosce o środowisko wprowadzić zakaz lotów krajowych w całej Unii Europejskiej na wszystkich trasach, na których można dojechać pociągiem w ciągu 5 godzin. Jednak ten pomysł został od razu odrzucony. 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń