Wakacje First Minute: czy warto skorzystać z takiej oferty?

08.01.2019 15:28

Coraz częściej Polacy planują wakacje z dużym wyprzedzeniem. Popularne wśród turystów stały się oferowane przez biura podróży oferty First Minute. Czym tak naprawdę są tego typu zorganizowane wycieczki i czy można w ten sposób zaoszczędzić na wakacjach? Odpowiadamy.

Wakacje First Minute: czy warto skorzystać z takiej oferty? fot. ---

Oferty First Minute są skierowane głównie do tych osób, które chcą zaplanować wakacje ze sporym, czasem nawet rocznym wyprzedzeniem. „Im wcześniej, tym lepiej” – tak brzmi motto biur podróży, które chcą zachęcić do kupna tego typu ofert. Czy rzeczywiście warto? Jakie są wady i zalety First Minute?

First Minute – co oznacza ten termin?

First Minute, jak można się domyślić, oznacza oferty biur podróży będące w sprzedaży z dużym wyprzedzeniem – nawet rok przed datą wyjazdu. Najczęściej pojawiają się one tuż po zakończeniu letniego sezonu wyjazdowego, zwykle we wrześniu październiku, i dotyczą kolejnego lata. Takie oferty pozwalają na zaplanowanie nadchodzących wakacji nie tylko dużo wcześniej, ale też w atrakcyjnej cenie i co więcej z szerokiej oferty hotelowej. Biura proponujące First Minute, w zamian za wczesną rezerwację wycieczek, zapewniają wysokie rabaty oraz kilka bonusów.

Wakacje z rodziną fot. Fotolia

Czy First Minute się opłaca i kto skorzysta najbardziej?

  • Ogromnym atutem ofert First Minute jest oczywiście ich cena: na początku przedsprzedaży (np. we wrześniu czy październiku) ceny wycieczek w sezonie letnim kolejnego roku mogą być nawet 60% niższe od cen standardowych. Z First Minute łączą się czasem dodatkowe promocje w postaci  rabatu dla kolejnej osoby lub zniżki dla dzieci.
  • Atutem przy wcześniejszym rezerwowaniu wakacji jest dostępność szerokiej liczby hoteli do wyboru. Co więcej, można bez problemu zarezerwować konkretny typ pokoju – np. rodzinny czy z widokiem na morze. To szczególnie istotne podczas planowania urlopu z dziećmi czy w większej grupie.
  • W ramach First Minute organizator wycieczek oferuje też (zwykle za niewielką dopłatą) gwarancję niezmienności ceny, czyli stałą cenę wakacji bez względu na zmiany niezależne od niego (np. zmiany kursu walut, koszt transportu czy opłaty lotniskowe). Istnieje też bonus w postaci gwarancji najniższej ceny, co oznacza, że jeśli koszt wycieczki do czasu wyjazdu kupującego obniży się, touroperator zwraca tę różnicę.

Wakacje First Minute czy Last Minute?

Oferty First Minute, podobnie jak Last Minute, przede wszystkim powinni wyróżniać się atrakcyjną ceną. Tym sposobem, planując wyjazd z dużym wyprzedzeniem lub w ostatniej chwili, zapłacić można o wiele mniej niż klienci dokonujący zakupu w standardowej cenie. 

Wycieczki w ramach Last Minute sprawdzi się wśród tych osób, które nie mogą planować wakacji z dużym wyprzedzeniem lub po prostu decydują się na to w ostatniej chwili. Takie oferty pojawiają się zwykle w sprzedaży na kilka lub kilkanaście dni przed wylotem. Właśnie dlatego trzeba mieć rękę na pulsie – dobre i korzystne oferty wakacyjne szybko się sprzedają. Warto pamiętać, że w przypadku ofert Last Minute wybór hoteli i pokojów jest ograniczony – są to zwykle miejsca, pokoje, które nie zostały wcześniej wyprzedane przez biuro podróży. Touroperator obniża ich cenę, aby nie ponieść start.

Wczasy First Minute, czyli kupno wakacyjnych wyjazdów w przedsprzedaży, to najlepsze rozwiązanie dla osób, które są w stanie zaplanować urlop w pracy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Na ofertach First Minute skorzystać mogą również rodziny z dziećmi, grupy znajomych i wszyscy ci, którym zależy na komfortowych warunkach wypoczynku ze względu na swobodny dostęp do największych i najwygodniejszych pokojów hotelowych.

Źródło: wp.pl, newsweek.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń