Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Walentynki w różnych zakątkach świata. Oto 8 najciekawszych zwyczajów

13.02.2020 16:24

Walentynki są świętem znanym w niemal każdym zakątku świata. I choć dla wszystkich to po prostu "Dzień Zakochanych", święto to jest obchodzone na bardzo wiele sposobów. Drewniane łyżki w prezencie, konkursy na najdłuższy pocałunek czy zawieszanie romantycznych kłódek - to początek najciekawszych zwyczajów walentynkowych.

Zakochani z serduszkami fot. Shutterstock

Dzień Zakochanych Polacy odchodzą dość tradycyjnie – romantyczna kolacja, wyjście do kina, kartki, słodycze czy kwiaty. Są jednak miejsca na świecie, w których walentynki obchodzone są w niezwykle ciekawy sposób. 

Korea Południowa: walentynki trzy razy w roku

W Korei Południowej walentynki obchodzi się trzy razy w roku - 14 lutego, 14 marca i 14 kwietnia - przy czym każdy z tych dni wygląda inaczej. 14 lutego jest "świętem mężczyzn" - w tym dniu to kobiety obdarowują ukochanych słodyczami. 14 marca role się odwracają i to panowie mają za zadanie obdarowywać panie. Miesiąc później „świętują”... single. 14 kwietnia jest tzw. „Czarnym Dniem”, kiedy to samotne osoby mogą do woli narzekać na swój los, jedząc przy tym makaron z sosem z czarnej fasoli. Danie to symbolizuje samotne życie. 

ZOBACZ TAKŻE: „Romantyczne” krajobrazy. Najpiękniejsze jeziora i wyspy w kształcie serca

Walia: łyżka dla zakochanych

W Walii niezwykle ciekawym zwyczajem walentynkowym jest obdarowywanie ukochanej osoby... łyżką. Oczywiście nie byle jaką, ale drewnianą zdobioną serduszkami, kluczami i kłódeczkami. Przesłanie takiego prezentu jest proste - "otwórz moje serce". W Walii święto zakochanych obchodzone jest wcześniej, bo 25 stycznia, czyli w dzień św. Dwynwen - patronki kochanków. 

Malezja: zakochani skuci kajdankami?

W Malezji walentynki obchodzone są w bardzo zaskakujący sposób. Największą atrakcją tego dnia jest konkurs dla zakochanych nazwany "Więźniowie miłości". Na czym polega? W konkursie biorą udział pary, które zostają skute kajdankami. Muszą tak wytrzymać ze sobą tydzień i mieć świadomość tego, że są przez ten czas stale obserwowani. Zwycięska para, która wytrzyma siedem dni w kajdankach, otrzymuje nagrodę pieniężną. I oczywiście udowadnia innym prawdziwość swojego uczucia.  

Tajlandia: najdłuższe pocałunki świata

W Tajlandii walentynki zyskały sławę za sprawą odbywającego się konkursu na najdłuższy pocałunek. Najlepszy wynik trafia do księgi rekordów Guinnessa. Aktualny rekord należy do pary z Bangkoku, która całowała się przez... 58 godzin i 35 minut. Główną nagrodą w konkursie jest 100 000 tajskich bathów (ok. 10 tys. złotych). Aby wygrać, trzeba jednak przestrzegać surowych reguł: zakochani muszą całować się bez przerwy, stojąc i trzymając się w uścisku. Co więcej, do dyspozycji par jest zaledwie jeden metr kwadratowy powierzchni. W Tajlandii 14 lutego stał się też ulubionym dniem zawierania małżeństw.

Japonia: panie obdarowują panów

Święto Zakochanych w Japonii zdecydowanie różni się od tego w innych regionów świata. To swoiste "święto mężczyzn" - w tym dniu panie mają obdarowywać słodyczami panów - i to nie tylko swoich ukochanych. Słodkie podarunki kobiety wręczają również znajomym i żonatym mężczyznom. Aby mężczyźni mogli właściwie odczytać intencje kobiety, czekoladki podzielono na „giri-choko”, czyli „dla kolegów”, i „honmei-choko” − „dla ukochanego".

USA: kartki walentynkowe dla wszystkich

W USA kartki walentynkowe wysyła się do wszystkich - nie tylko do ukochanej osoby, ale też do przyjaciół, rodziny, szefów, pracowników, znajomych. Obdarowuje się drugą osobę nie tylko kartką, ale też drobnymi prezentami. Najbardziej popularne są bombonierki, najlepiej w kształcie serca, lub czerwone róże. Walentynki w USA są tak popularne, że do szkół wprowadzono specjalne walentynkowe lekcje.

Włochy: święto w kolorze czerwonym

Włosi, znani ze swojej romantycznej natury, uwielbiają świętować walentynki. W dniu zakochanych króluje czerwień. Panowie najczęściej kupują swym wybrankom czerwoną bieliznę, a panie - inną część garderoby (bardzo często czerwony krawat). Co więcej, to właśnie tu, we włoskiej Umbrii, znajduje się grób patrona wszystkich zakochanych - św. Walentego.

Czechy: kłódki zakochanych

Walentynki w Czechach obchodzi się dwa razy w roku - 14 lutego i 1 maja. Największe tłumy zakochanych można spotkać na słynnym Moście Karola w Pradze. Popularnym zwyczajem jest wieszanie tzw. kłódki miłości. Największa ich liczna znajduje się przy płaskorzeźbie św. Jana Nepomucena. Pocierając kłódkę kilkakrotnie, można zapewnić sobie wierność i miłość drugiej połówki. 

ZOBACZ TAKŻE:

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi