Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Warmińsko-mazurskie: woda w jeziorach tak ciepła, jak w środku lata

13.06.2019 12:05

Temperatura wody w jeziorze Niegocin wynosi w czwartek 24 stopnie Celsjusza W mniejszych jeziorach położonych w południowej części Szlaku Wielkich Jezior woda jest jeszcze cieplejsza, o stopień chłodniejsze są Mamry. "Dawno nie było tak ciepłej wody w czerwcu" - przyznają ratownicy MOPR.

Jeziora - Warmia i Mazury fot. Shutterstock

Dyżurny stacji MOPR w Giżycku Dariusz Luma przyznał w rozmowie z PAP, że temperaturę 24-25 stopni woda w mazurskich jeziorach osiągała w poprzednich latach w lipcu-sierpniu. - Teraz woda jest zdecydowanie cieplejsza, niż bywało o tej porze roku - przyznał Luma.

Upały i ciepła woda sprawiają, że w mazurskich jeziorach kąpie się bardzo wiele osób. Jednak żadna z plaż nie jest jeszcze strzeżona przez ratowników. - Ratownicy przystąpią do pracy w pierwszym dniu wakacji, czyli 20 czerwca - powiedział PAP Luma.

Na Szlaku Wielkich Jezior stacjonują już karetki wodne, które kilka razy udzielały już pomocy żeglującym. Przez cały rok dyżurują ratownicy MOPR.

Luma powiedział PAP, że na razie na Szlaku Wielkich Jezior nie ma tłoku. - Ludzie żeglują, ale nie ma tłumów, znacznie tłoczniej jest zwykle w weekendy - przyznał ratownik MOPR. 

Przeczytaj także:

• Pogoda. Rekordowe upały. Na termometrach nawet 35 stopni

• Polska w przedsionku piekła. Żeby się schłodzić, trzeba jechać do… Hiszpanii 

___

RadioZET.pl/NC

Oceń